122 - alleen aan lijders in de ziekenzaal opgenomen en aan officieren tabletten van J Gr. gegeven werden, omdat van deze tabletten slechts een beperkte voorraad aanwezig was. Ik had herhaaldelijk gelegenheid afwisselend de uitwerking te controleeren van 1 Gr. chimne verstrekt in 10 pillen van 100 m. Gr. en 2 tabletten van i Gr. bij denzelfden persoon en kreeg den duidelijken indruk, dat deze laatste veel krachtiger werkten, indien de pillen reeds eenige maanden oud waren. Het zoude mijns inziens daarom aanbeveling verdienen bij langdurige excursies van tabletten gebruik te maken, te meer daar zij ook het voordeel hebben van gemakkelijk ingenomen te kunnen worden, althans door militairen en dwangarbeiders, en onveranderd opbewaard te blijven. Eén voorbehoud dient evenwel gemaakt te worden. Het schijnt, dat men in andere koloniale landen minder gun stige resultaten met chinine-tabletten verkregen heeft; men zag dat deze onverteerd het darmkanaal passeerden. Wellicht is de minder goede bereidingswijze der tabletten daaraan schuld en zoude het overweging verdienen de bevoegde autoriteiten den besten bereidingsvorm proefondervindelijk te Batavia te doen vaststellen, alvorens deze tabletten definitief op excursies in te voeren. It het geheel werd gedurende de Gajo-excursie voor de ge combineerde colonnes ruim 10 KG. chinine verbruikt, waarvan een klein deel slechts als therapeutisch middel. cl. Drinkwater. De dnnkwaterkwestie, terecht te allen tijde en overal bij expe ditionaire troepen een hoofdfactor in de hygiënische bemoei- mssen van colonnecommandant en geneesheer, omdat van hare Archiv. fur Schiffs- und Tropen-hygiëne. 1914 Bd. VIII. Uber Chinin- prophylaxe in Siidwest-Afrika von Dr. Berg Stabsarzt. blz 407: »Es steilte sich bald heraus, dass die Tabletten fast indemselben Zu- stande,^ jedenfalls volkommen ungelöst. den Körper mit dem Kot wieder ver- Iiessen en blz. 409: onder de conclusies. Ie. Das Chinin in Tabletten-form i,t 'unwirksam. Es soli nur das pulveri- sierte Chinin verwendet werden.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 376