128 goede oplossing voor een groot deel de gezondheidstoestand der troepen afhankelijk is en met dezen toestand weer de vali diteit der colonne staat of valt, heeft ook onze troepen hare praktische moeilijkheden niet bespaard. Eenvoudig was deze moeilijkheid te ontgaan voor de lijders in de ziekenzalen opge nomen of in de tandoe's vervoerd gedurende marschdagen, aan gezien zij nimmer ongekookt water bekwamenzij kregen dit laatste öf als zoodanig, dan wel als thee of koffie. Het hospitaal- personeel had van mij steeds den strengen last de onder hun toezicht staande lijders .nimmer het drinkwater ongekookt te verstrekkengeregeld werd dit door mij in de ziekenzalen na gegaan. Moeilijker al was de controle voor het gezonde colonne- deel in de betrokken kampong-bivaks, vooral ook in verband met de voedings- en verplegingswijze door den colonnecomman dant voorgestaan, waarbij ieder individu verplicht was zijne eigen spijzen en dranken toe te bereiden. En waar men de verregaande zorgloosheid van vele maréchaussee's en dwang arbeiders geregeld kon gadeslaan, wat het drinkwater betreft, had men niet den minsten waarborg: le dat de hun ver strekte hoeveelheden thee en koffie wel altijd met water gekookt, als zoodanig gedronken werden en 2e indien al zulks het geval was, of er niet ook herhaaldelijk gewoon ongekookt rivierwater tusschen door gedronken werd, vooral wanneer de manschappen vermoeid en dorstig van eene patrouille thus kwamen en 't dan wel zoo eenvoudig en vlug was even wat rivierwater te halen, dan eerst te wachten totdat de thee of koffie gereed gemaakt was. Om dezen niet te controleeren toestand te verbeteren, werd er door mij met den colonnecommandant over geraadpleegd of er geen mogelijkheid zoude bestaan het water en de thee of koffie in de bivaks gemeenschappelijk in een petroleumblik te doen gereed maken, bv. brigadesgewijze bij de maréchaussée's en ploegsgewijze bij de dwangarbeiders. Deze methode zal voorzeker nog geen absoluten waarborg geven, daar ei toch nog enkele zorgelooze individuen gevonden zullen worden, die tusschentijds gewoon rivierwater drinken, doch het vooruit zicht, te allen tijde gekookt water, thee of koffie te kunnen verkrijgen, zal zeker velen weerhouden van ongekookt water gebruik te maken, vooral die individuen, die uit luiheid nalaten

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 377