124 de hun in natura versterkte thee of koffie voor zich gereed te maken. Op deze wijze zoude naar mijne meening eene belang rijke verbetering te verkrijgen geweest zijn en de infectie-ge- varen voor ziekten, van ongekookt water afhankelijk, tot een minimum beperkt kunnen worden. De colonnecommandant meende evenwel, wat deze kwestie betreft, niet te mogen af wijken van het eenmaal door hem toegepaste individueel-systeem betreffende voeding en verdere verpleging. Om toch zooveel mogelijk resultaat te bereiken, werd den zieken op de zieken- lapporten, in het bijzonder den brigadecommandanten en den mandoers der dwangarbeiders, het groote nut voorgehouden ■aan het koken van drinkwater verbonden en hun opgedragen, •controle daaromtrent uit te oefenen op de onder hun toezicht staande personen. Hoewel ik mij van de opvolging dezer nuttige wenken niet veel illusies voorstelde, kon het herhaaldelijk de aandacht vestigen op dezen belangrijken hygiënischen maat- i egel wellicht op den duur toch tot eenig resultaat leiden, zooals ik later ook kon constateeren, vooral indien er gelegen heid was de ernstige gevolgen van veronachtzaming te demon- streeren aan lijders met verschillende darmaandoeningen, waar- ondei febiis typhoidea dysenteria, catarrhalis eene voorname plaats innamen. Zeer moeilijk, ja feitelijk onmogelijk, was eene behoorlijke controle gedurende de marschdagen. De veldflesschen behoorden 's morgens vóór den afmarsch te 7 uur met thee of koffie gevuld te zijn, doch als men in de gelegenheid is geweest om te zien dat vóór 8 uur 's morgens reeds deze flesschen weer met rivierwater werden gevuld, dan valt het moeilijk aan te nemen dat zij inderdaad met thee of koffie gevuld zijn geweest bij den afmarsch, daar toch de dorst 's morgens in de vroegte in een koel klimaat niet zoo groot kan zijn, dat reeds 1 Liter vocht zoude zijn opgedronken. Om dergelijke gebeurtenissen te vooikomen, zoude in de eerste plaats met gestrengheid daar voor gewaakt dienen te worden, dat de last tot vulling der veldflesschen vóór den afmarsch stipt werd opgevolgd. Nu is het van verschillende zijden geopperd theoretisch bezwaar ook in vele gevallen practisch volkomen juist gebleken, dat eene hoeveelheid drank van één Liter per dagmarsch voor den zwaar bepakten maréchaussee en dwangarbeider, vooral in geacciden-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 378