9 Voor zoover het doenlijk is een recept te geven diene het volgende Leg eene hoeveelheid meel, bestaande uit zooveel maal 1.5 H. G-. meel als broodjes gebakken moeten worden, op een schoonen gladden vlakken steen, stukje imitatieleder, dicht gevlochten matje of iets dergelijks, waarop kneden van deeg mogelijk is, voeg daarbij voor elke drie broodjes theelepeltje dubbelkoolzure soda en theelepeltje wijnsteenzuur (of wel in plaats van beide een theelepeltje bakpoeder, hier in den handel verkrijgbaar onder den naam van Baking Powdermanufactured by I. F. Morton, London). Meel en poeder in drogen toestand goed dooreen te mengen, waarbij aanvankelijk het poeder over het meel verdeeld gestrooid wordtdoe in een etensblik voor 3 broodjes ongeveer liter zuiver water en eenig zout naar smaak, los het zout goed op, werp een scheutje water over het meel en begin te kneden, allengs meer water en meel tot deeg samenvoegende; kneed het deeg, zonder plooien te vormen (dus nimmer vouwen), goed homogeen en niet meer dan noodig is; maak hiervan ten slotte een rol, verdeel deze in zooveel stukken als er broodjes uit moeten komen, vorm elk stuk tot een bal (zonder plooien), leg den bal neer en druk dezen met de palm van de hand plat en kneed vervolgens met de palm van de hand, van het midden naar de kanten, het deeg tot den vonn van een pannekoek van 1 a c.M. dikte. Het deeg is nu gereed om gebakken te worden en wordt zonder dralen op de met asch bedekte gloeiende houtsintels gelegd, daarna een paar maal gewenteld, zooveel mogelijk aan beide zijden gelijkmatig gaarge- bakken. Is het broodje eenigszins gerezen en veerkrachtig op 't gevoel, wat men door drukken met een stukje hout onderzoekt, dan is het gaar. De geheele bewerking vereischt hoogstens 20 minuten, indien althans het houtvuur lang genoeg heeft gebrand, zoodat gloeiende sintels en een ruime hoeveelheid asch is ont staan en men, zonder het vuur uit te dooven, de rookende stukken kan verwijderen. Om af te koelen legge men het broodje niet plat neer, men zette het op zijn kant. Een gebruiksaanwijziging van Baking Powder" om brood te bakken vindt men op de flesschjes, waarin dit poeder verkocht wordt. Dit broodje (Johny-cake zooals de heer Goodliff zegt) ziet

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 37