126 rende den marsch, ten einde daardoor den toevoer van ongekookt water zooveel mogelijk te beperken en infectie te voorkomen. Op welke wijze zal men dit nu trachten te bereiken, ziedaar de groote practische moeilijkheid. Elk man kan in zijn veldflesch 1 Liter thee medenemen; rekent men op eene reserve hoeveelheid van maximum IJ Liter per man en per dagmarsch, dan zoude per brigade van 20 man 30 Liters benoodigd zijn, juist één vracht voor 2 dwangarbei ders; men zoude dan den trein met een zeker aantal reserve dragers, speciaal voor gekookt water of thee, moeten uitbreiden en zulks is iets waartegen vele colonnecommandanten ernstige bezwaren zullen opperen. Gedurende den marsch bij de rusten gelegenheid te geven thee of water te koken zal ook op be zwaren stuiten, eerstens omdat die rusten daartoe meestal te kort duren, tweedens omdat de manschappen dan ook inderdaad liever van hunne rust willen genieten dan gedurende dien tijd in de weer te zijn om voor hunnen drank te zorgen. Men zou ook de hoeveelheid drank bij den man kunnen opvoeren tot IJ Liter, doch dan blijft hetzelfde bezwaar toch bestaan dat reserve-dragers, hoewel in geringer aantal, noodig zijn, ter wijl het aan den anderen kant van den toch reeds zoo zwaar bepakten maréchaussee, die bovendien soms nog voor drie dagen vivres bij zich draagt, in billijkheid niet te eischen valt hem met nog meer gewicht te belasten. Het drinkwater gedurende de rusten op chemische wijze te zuiveren is voorloopig ook niet bereikbaar; dit eischt het in voorraad hebben der daartoe be- noodigde chemische middelen, vordert wederom den noodigen tijd, terwijl ten slotte het gezuiverde water nog een zoodanigen bijsmaak heeft dat het met weerzin gedronken zal wordenhet laatste woord inzake eene practische en afdoende chemische drinkwaterzuivering is trouwens nog lang niet gesproken. Van filtreeren van het benoodigde drinkwater gedurende den marsch kan al evenmin sprake zijn wegens de beperkte rusttijden, terwijl dan bovendien weer reserve-dragers voor de filters benoo digd zijn. Uit de bovenaangegeven mogelijkheden het drinkwater-vraag stuk gedurende de marschen tot eene bevredigende en practische oplossing te brengen, schijnt mij nu nog niet wel doenlijk en

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 380