128 e. Inrichting der bivaks. Ie. Boschbivaks. Deze waren al zeer eenvoudig ingericht. Aan een bergstroom van voldoende capaciteit werd 's namiddags halt gehouden, de plaatsen voor de verschillende brigades aangewezen, daarbinnen de dwangarbeiders gelegerd, terwijl de ambulance steeds zoo dicht mogelijk bij de officiershutjes verblijf hield met het oog- op onderzoek en behandeling der lijders; als regel moesten de aangewezen plaatsen schoongekapt worden. De hutjes werden van dunne boomstammetjes met hellend afdakje opgetrokken, de bedekking bestond uit bladeren en de ligplaatsen werden opgehoogd met bladeren of varens. De bedekking der officiershutjes bestond uit imitatieleder; bij enkele brigades waren rechthoekige stukken zeildoek in be- pioeving, die oveidag als spekzak werden opgevouwen; bij de ambulance werden later matten bedekkingen toegepast en zoo mogelijk, indien er voldoende voorraad over was, ook mat ten onderlagen voor de lijders. Elk der manschappen en dwangarbeiders zorgde zelf voorde toebereiding zijner spijzen en dranken; voor de zware zieken zorgde het hospitaalpersoneel. Privaten werden natuurlijk niet ingericht, het baden geschiedde benedenstrooms van het officiersverblijf, evenals het uitspoelen en wasschen der kleeren. 2e. Kampongbivaks van korten duur. Indien slechts voor één nacht in eene kampong het bivak betrokken werd, bepaalden de werkzaamheden der inrichting zich alleen tot het wat schoonmaken van het inwendige der woningen waarin de nacht zoude doorgebracht worden; de verdere regelingen waren dezelfde als die bij boschbivaks, alleen werd steeds de strenge last uitgevaardigd, dat nimmer in of onder de huizen gekookt mocht worden met het oog op brand- gevaaizooveel mogelijk werden ook de dwangarbeiders niet onder, doch in de woningen gehuisvest; dit was dikwijls be paald noodzakelijk met het oog op guur of regenachtig weer, ten einde aldus het onnoodig ziek worden van hen te voorkomen.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 382