133 In sommige kampongs werden potten met suikerrietstroop gevonden, die vooral voor zieken en gewonden eene ware ver snapering was. Het stelsel der voeding, op onze colonne toegepast, bestaat dus zooals uit het bovenstaande blijkt daarin, dat alleen de niet verkrijgbare, noodzakelijke artikelen bij den trein werden medegenomen, terwijl verder geleefd werd van de voortbreng selen der landstreek waarin verbleven en geageerd werd. De toepassing dezer methode heeft uit. de verkregen ervaring ge- hurende den geheelen duur der excursie hare practische uit voerbaarheid volkomen bewezen. Nu waren de omstandigheden in zooverre gunstig, dat men ageerde in welvarende streken waar volop paddie was en een ruime veestapel gevonden werd, terwijl de sterkte der colonne in verhouding tot deze hoeveel heden betrekkelijk gering was. Het lijkt mij toe dat dit stelsel in dun bevolkte en armoedige landstreken, vooral wanneer ook grootere troepenmassa's gevoed moeten worden, op moeilijkheden zal stuiten, te meer indien men voor zijn verblijf niet de gunstigste tijdstippen der rijst-of ketellaoogst kan uitkiezen, dan wel in landschappen ageert, waar de rijstbouw zoo goed als niet wordt uitgeoefend. Eene voorproef hiervan ondervond de colonne op haren marsch door de Pak-pak- en onafhankelijke Bataklanden, waar werkelijk met eenigen spoed doorheen getrokken moest worden, daar rijst en maïs slechts in zeer geringe hoeveelheid verkrijgbaar waren, en hoewel ketella volop gegeten kon worden, lijkt mij de waar schijnlijkheid zeer groot, dat op den duur, in verband met de van den troep te vorderen zware diensten, de validiteit der •colonne, slechts met ketella gevoed, belangrijk zal dalen. Een ander principe, ook bij deze colonne toegepast, bestond daarin, dat ieder voor zich zijne spijzen en dranken diende gereed te maken; daartoe droeg elk maréchaussee zijn eigen geëmailleerd ijzeren pannetje bij zichde dwangarbeiders, die bij den aanvang der excursie aanwezig waren, eveneens, doch de later aangekomenen een etensblikje. Ook dit stelsel heeft prac- tisch uitnemend voldaan, de voordeelen zijn de volgende: le dat de trein niet onnoodig behoeft uitgebreid te worden met dragers voor kookketels en de bij de keuken behoorende andere voor-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 387