134 werpen, terwijl keukenpersoneel overbodig is; 2e dat het aantal brigades door den colonnecommandant te allen tijde zonder oponthoud in zoovele onderdeelen kon gesplitst worden als door hem wenschelijk geoordeeld wordt, daar zijne troepen geheel los van den trein zijn en hij met geen splitsing der keuken en haar personeel heeft rekening te houdener wordt dns grootere mobiliteit der colonne verkregen; 3e dat bij een eventueel gescheiden bivak van hoofdcolonne en trein, voor komen wordt dat de eerste van eten verstoken blijft, daar het keukengereedschap, bij den trein zijnde, in zulk een geval dus alleen voor laatstgenoemde in gebruik gesteld zoude kunnen worden 4e dat een ieder, zoodra het bivak betrokken wordt, on middellijk tot de toebereiding zijner spijzen kan overgaan, zoodat deze vlug gereed en genuttigd zijn, waardoor de nachtrusten belangrijk verlengd kunnen worden, hetgeen na vermoeiende marschen van groot hygiënisch belang is voor de validiteit van den man zelf; 5e dat een elk bij de toebereiding zijner spijzen naar eigen keuze en vinding kan handelen, hetgeen weer aan de smakelijkheid ten goede komt, en waar smakelijker ge rechten zijn, wordt meer gegeten, hetgeen op den voedings toestand van het individu van gunstigen invloed is6e dat het initiatief en de zelfstandigheid van het individu worden verhoogd, daar een ieder nu op zijne eigen krachten en natuurkennis, wat zijne voeding betreft, moet vertrouwen, zoodat men, onder moeilijke omstandigheden van voeding verkeerende (bv. bosch- tochten), door ervaring aanleert zich te behelpen met en te zoeken naar plantaardige stoffen, bv. boschproducten, die onder nor male omstandigheden niet bekend en dus niet gegeten zouden worden. Tegenover de hierboven opgesomde voordeelen, kunnen door mij geen steekhoudende nadeelen gesteld worden, uitgezonderd de reeds bij het drinkwater ter sprake gebrachte kwestie omtrent eigen bereiding van thee of koffie, waarvoor eene verwijzing naar bovengenoemd punt voldoende moge zijn. Het komt mij voor dat, met het oog op de zorgeloosheid van maréchaussee en dwangarbeider op dit punt, van het individu eel systeem dient te worden afgeweken, althans zeker bij het betrekken van kampong-bivaks voor korteren of langeren duur.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 388