135 g. Regeling van den marscli. Als regel werd op marschdagen het sein tot vertrek nimmer vroeger dan 7 uur gegevendit had het groate voordeel dat de colonne daardoor 's morgens ruimschoots gelegenheid had zich eerst behoorlijk te voeden en aan menschelijke behoeften te voldoen. Onder gewone omstandigheden, zooals bv. gedurende de boschtochten, werd door de hoofdcolonne tot 4 a 5 uur 's namiddags doorgemarcheerd, terwijl de trein dan 1 a 2 uur later binnenkwam; gedurende den marsch werden in den aan vang der excursie grootere rusten gegeven om den troep eerst te gewennen, later werden deze belangrijk verkort. De bosch- marschen waren, door het dikwijls zwaar geaccidenteerd terrein, door de vele en diepe ravijnen en de hooge scheidingsgebergten (zelfs tot over de 3000 M.), in't algemeen zwaar en vermoeiend; de marschen in de vlakte daarentegen in mindere mate. Afwij kingen in den duur der marschen, zoodat deze herhaaldelijk langer of korter duurden, waardoor de trein soms de hoofdco lonne 's namiddags niet of eerst 's avonds laat bereiken kon, kwamen nog al eens voor. Bivakeerde de trein afzonderlijk, dan werd deze den volgenden dag eerst door de hoofdcolonne ingewacht, waarna het geheel na eene kleine rust afmarcheerde. De hoofdcolonne marcheerde steeds zelfstandig, los van den trein. h. Diensten van de colonne gevorderd; in verband daarmede hare gezondheidstoestand. In het algemeen kan gezegd worden, dat, zoowel van de maréchaussee's als van de dwangarbeiders, in physieken en in moreelen zin, zware diensten geêischt zijn moeten worden. Zulks klemde te meer toen de brigades door de geleden verliezen aan gewonden en gesneuvelden belangrijk slonken, en behalve de gevorderde patrouillediensten ook de wachtdiensten meer be gonnen te drukken. Hierin kwam later een belangrijke ver betering door de toegezonden aanvullingen en de aankomst der mobiele colonne van Koeala Simpang. Niettegenstaande de gevorderde zware diensten kon de gezondheidstoestand der co lonne, behoudens enkele uitzonderingen, reeds vroeger elders

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 389