-10- er onoogelijk uit. De verkoolde gedeelten aan de oppervlakte moeten met een mes worden afgekrabt. Het smaakt, nog warm zijnde, vrij goed. Indien het eenige uren gelegen heeft is het niet smakelijk meer. Het geeft een goed voedsel. Het is wei nig gerezen en zal wel eenigszins zwaar op de maag liggen. Het - gebruik van deze broodsoort verdient m. i. alleen aan beveling in omstandigheden, dat men genoodzaakt is zich te behelpen, en de bekendheid met deze wijze van broodbakken acht ik dan ook alleen als zoodanig nuttig. Een voordeel is het, dat geen afzonderlijk gereedschap behoeft te worden meegevoerd. Om dit broodje, in stede van in de asch, in een pan te bakken verdient m. i. geen aanbeveling. De pan heeft veel te lijden. Als voordeel wordt genoemd, dat door toevoeging van wat boter of vet bij het bakken het brood smakelijker gemaakt kan wor den. M. i. is het smakelijker de boter op het in de asch ge bakken broodje te smeren. Na een nachtelijke oefening, welke om 12 uur 's nachts was aangevangen, werd te 6 uur v. m. in het terrein, zoowel door Europeanen als inlanders, het ontbijt klaar gemaakt. De Eu ropeanen bakten daarbij ieder hun eigen broodje op de boven omschreven wijze. Er werd ook koffie gekookt en er was voor hen wat boter en gerookt spek meegenomen. De gemarkeerde tegenpartij had in den nacht een houtvuur aangelegd, zoodat vuur, ofschoon niet voldoende om gelijktijdig een honderdtal broodjes te bakken, aanwezig was. Na één uur hadden de Europeanen gegeten en was het ge bakken brood met smaak naar binnen gegaan, met uitzondering van enkele broodjes, die niet goed gelukt waren. De inlanders waren met rijstkoken nog niet klaar. Om hieruit al dadelijk een gunstige conclusie te trekken zou voorbarig zijn. Het was een nieuwtje, gaf vroolijkheid en er werd menige kwinkslag op het broodbakken ten beste gegeven. Ik merkte daarbij op, dat het op deze wijze zelf bakken van hun brood door de Europeesche manschappen over 't algemeen makkelijk wordt aangeleerd en dat verwacht kan worden, dat er steeds voldoende handige menschen zullen zijn om het brood bakken te doen gelukken. Wel is waar moest hier ieder zijn

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 38