136 vermeld, dooreengenomen gunstig genoemd worden, hetgeen mijns inziens in hoofdzaak moet worden toegeschreven aan de zeer goede en ruime voeding en de zoo consequent mogelijk doorgevoerde hygiënische maatregelen. i. Kleeding. De kleeding en verdere uitrusting der colonne, alles nieuw, was, uitgezonderd het aantal schoenen en slobkousen, voldoende van beide laatste artikelen werden nieuwe verstrekkingen gedaan toen de aangevraagde hoeveelheden van Koeala Sim pang en Medan waren aangekomen. De zeildoeksche schoenen hebben op dezen tocht den roep hunner goede eigenschappen en vooral practische bruikbaarheid volkomen gehandhaafd. Bij enkele waren door de gevechten als anderszins enkele kle dingstukken, vooral broeken, onbruikbaar geworden, doch deze werden dan vervangen door dergelijke kleedingstukken ver vaardigd van stof, bv. Gajö- en Alas-kains, die dikwijls in groote hoeveelheden in de veroverde versterkingen gevonden werden. Op enkele tijdstippen der excursie, bv. bij het over trekken van de scheidingsgebergten der Isaqstreek naar de Gajö-Loeös, had de colonne op de waterscheiding, ruim 3000 M. lioog, nog al wat van koude te lijden, vooral de dwangarbei ders en zware zieken. Het zoude daarom aanbeveling verdienen voor laatstgenoemde categorie bij de ambulance enkele reserve- spreien mede te nemen, die bovendien op de andere tijdstippen an den tocht bij regenachtig weer in de boschbivakken voor zware koorts- en buiklijders van onschatbare waarde zouden zijn. 9. Temperatuurklimaatweersgestelheid. Gedurende den marsch naar de Lautstreek tot de aankomst te Kong daalde de luchttemperatuur overdag vrij regelmatig van 95° tot 74° F.; regens hadden uitsluitend's namiddags Iaat of 'snachts plaats, eens zeer hevig; over dag was het helder zonnig weer, behoudens twee dagen waarop de weersgesteld heid afwisselend bewolkt en zonnig was; een enkele maal werd onweer waargenomen. Gedurende het verblijf te Kong in de Lautstreek varieerde de temperatuur tusschen 62 74° F., het

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 390