137 klimaat was hier door den nog al heerschenden mist, de nach telijke neerslagen en regens en de af en toe zware windvlagen, niet bijzonder aangenaam, vooral in de ochtendurenoverdag was het meestal zonnig. In de Isaq-streek was het klimaat veel aangenamerde temperaturen wisselden tusschen 64-85° F. en met eene groote gelijkmatigheid; 's morgens vroeg was het nu en dan mistig, een enkele maal hadden wij 's nachts wat regen en eenmaal weerlicht. Overdag was het meestal helder, zonnig weer. Gedurende den boschmarsch van Isaq over Djagöng naar Kla werd den 3en Maart 's morgens vroeg de laagste temperatuur gedurende den geheelen tocht bereikt, nl. 53° F., terwijl de middag-temperatuur te 1 uur slechts 61° F. bedroeg. Het hoog ste bergpunt, op dien dag bereikt, bedroeg ruim 3000 M. Op dien rnarsch kwamen vooral dagregens voor, meestal na 12 uur, soms zeer zwaaréén enkele maal 's morgens mistéénmaal dag- en nachtregen; tweemaal onweer en weerlicht waargeno men, terwijl het in den voormiddag meestal zonnig weer was, eenige dagen afwisselend bewolkt en zonnig. Bij het bereiken van de vlakte der Gajö-Loeös werd 't klimaat weer beter en vrij standvastig. De temperaturen schommelden met eene groo te regelmatigheid meestal tusschen 65—85° F., de hoogstwaar- genomen opname bedroeg op den 18en Maart 93° F., de laagst- gemetene op den lle April 62° F. Overdag was het meestal helder, zonnig weer, 's nachts had nog al eens regenval plaats, die enkele malen zeer heftig was en veelal met zwaar onweer of weerlicht gepaard gingop enkele dagen werd ook 's mor gens tot 8 uur zware mist waargenomen, terwijl soms te gen den middag hevige windvlagen kwamen doorzetteneens had op den 18en Maart een zware hagelslag, gepaard met heftig onweer en hevigen storm, plaats. Dagregens kwamen minder veelvuldig voor, waren meestal ook niet zwaar en hadden soms meer het karakter van een motregen. In het algemeen kan gezegd worden dat het klimaat in de Gajö-Loeös gezond, aangenaam, 's morgens en's avonds heerlijk frisch was en zich kenmerkte door eene bijzondere vastheid zonder groote temperatuursschommelingen. Den 17en Maart werd door de colonne te Ketoeka eene zeer

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 391