138 fraaie gedeeltelijke zonsverduistering waargenomen, die te on geveer 11J uur begon en naar schatting IJ uur duurde. Gedurende den marsch naar de Alaslanden was de laagst waar- genomene temperatuur 59° F., den ochtend na aankomst aan de Boven-Singkel-rivier bij Djamboer Agoesingedurende dien tocht werden twee zware nachtregens ondervonden. In de Alaslanden zelve kenmerkte het klimaat zich door eene grootere, meer drukkende warmte, maar vooral vochtigheid; herhaaldelijk werd waargenomen dat de omringende bergtop pen eerst tegen 12 a 1 uur van de hen omgevende wolkenmas sa's vrij werden, ja soms in het geheel niet. De temperaturen schommelden meestal tusschen 70° en 90° F., de hoogst waar- genomene was 93° F. op den 30en Juni, de laagste 68° F. op den 28en Juni 's morgens vroeg. Overdag was het nu eens zonnig, dan weer bewolkt of afwisselend helder en betrokken, eenige keeren 's morgens mistig, terwijl 's nachts nog al veel, soms zware, regenneerslagen voorkwamen, een enkele maal van on weer of weerlicht vergezeld. Door de warmere, drukkende en vochtige omgeving was het klimaat in de Alaslanden veel minder aangenaam dan in de Gajö-Loeös. In het Karo-Batak- gebied en de Pak-Pak-landen werd geen regen waargenomen, was de weersgesteldheid overdag steeds zonnig en helder, terwijl de nachten zich door buitengewone helderheid en sterke sterren flikkering, zooals bij Hollandsche winternachten, onderscheidden. De temperatuursschommelingen waren dan ook dientengevolge zeer groot; het grootste verschil werd waargenomen op den 5en Juli te Koeta Pinang met eene ochtendtemperatuur van 55° F.,een middagtemperatuur van 95° F., dus een verschil van 40° F.; meestal wisselden de schommelingen tusschen 55° en 80° F., de laagst waargenomene temperatuur was 54° F. 's mor gens vroeg te Lao Meang. Gedurende de marschdagen door het onafhankelijke Batakgebied naar Bekara was de lucht meest al bewolkt of kwam de zon afwisselend slechts even door; slechts tweemaal werd 's morgens mist ondervonden, terwijl den 13en Juli voortdurend, zoowel overdag als 's nachts, een onaangename, koude regen, afgewisseld met mist, neervielover de kale boomlooze Tobahoogvlakte woei verder veelal een gure, koude wind, zelfs op 't midden van den dag.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 392