139 De laagst waargenomene temperatuur was 54° F. te Koeta- Djoeloe, de hoogste overdag 79° F. te Litong. Van Bekara naar Siboga werd goed weer getroffen, geen enkele regendag, terwijl de temperaturen langzamerhand stegen in verband met de afdaling naar de kust. 10. Aanteekeningen voor den Civiel Geneeskundigen Dienst. De Gcijd-landen. Gedurende de excursie was ik af en toe in de gelegenheid eenige gegevens te verzamelen omtrent de in de doorgetrokken streken voorkomende ziekten, hunne behandelingswijze en an dere eigenaardige medische zaken. Het zij mij vergund het een en ander hieronder in 't kort weer te geven. Bij den marsch naar de Laut Tawarstreek werden te Përtèq eenige zieken der bevolking, meerendeels lijdende aan ziekten der ademhalingswegen en koortsen, door mij van geneesmiddelen voorzien; onder de bevolking komt hier veel colloidstruma voor één geval zag ik, waarbij de waarschijnlijkheidsdiagnose op atrophische levercirrhose gesteld mocht worden. In het bivak te Kong, 1200 M. hoog, werden eenige ano pheles en culices door mij gezien en gevangen. Een Gajö-jongen van 10 jaar met dubbelzijdige phthisisbulbi kwam in deze kampong ter observatie. Gedurende ons verblijf in Koetö Rajang in de Isaqstreek kreeg ik van de bevolking, wat hunnen voedingstoestand betreft, geen gunstigen indruk; de lichamen waren over't algemeen ma ger en zagen er vervallen uitbovendien liet de lichaamsreinheid zoowat alles te wenschen over, de kleeding was dikwijls zeer armoedig en de huizen en erven waren al bijzonder vuil, de eerst genoemde dikwijls zeer vervallen. Lepra (bödoq) schijnt in de Isaqstreek niet voor te komen, slechts één geval werd aangetraffen, bij eene vrouw te Nalon; wel werd indertijd te Bintang een lijder aan deze ziekte aan overste van Daalen getoond. Struma (poging), te Përtèq en Toendjang door mij veel gezien, kwam te Kong niet zooveel voor en te Roetö Kajang bepaald spaarzaam. Pokken (riroe) heerschen af en toe onder de bevolking en

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 393