141 De zwangerschap wordt bij de Gajö's met maanden berekend. Miskraam (sërèpie) schijnt nog al eens voor te komendat .de moeder tengevolge daarvan komt te overlijden is zeldzaam. Na de bevaling wordt de navelstreng afgebonden met den zoomrand van een Gajö'sche sarong, waarin drie soorten van draad aanwezig moeten zijn nl. roode, witte en zwarte; de afbinding geschiedt enkelvoudig dicht bij den navel van het kind, daarna wordt de navelstreng met eene scherpkantige bamboe doorgesneden. De assistentie bij de bevalling wordt verleend door de zoogenaamde vroedvrouw (bidén), gelijkwaardig met de Inlandsche doekoen. Bij voetliggingen wordt door haar tweeër lei hulp verleend, nl., of ze geeft inwendig een drankje te ge bruiken, of ze oefent voorzichtige tractie uit aan één of beide beentjes van het kind; dat deze voetextractie wel eens mislukt, zoude volgens de bidén, die mij deze inlichtingen verschafte, niet voorgekomen zijn. Bestaat er eene vastzittende placenta, dan wordt nimmer eene uitwendige expressie op den fundus uteri uitgeoefend, zooals de inlandsche doekoens zulks gewend zijn te verrichten, doch de bidèn vat met de rechterhand de navelstreng, spant deze aan, gaat met de samengevouwen linker hand langs die streng langzaam in de vagina omhoog, door het geopende halskanaal heen naar hare insertieplaats aan de pla centa in de baarmoeder en nu trekken beide handen voorzich tig door middel van de navelstreng deze placenta los van hare aanhechtingsplaats. Dat eene moederkoek op deze wijze wel eens niet loslaat, schijnt niet voorgekomen te zijn, evenmin dat inversio of prolapsus uteri met heftige, letale bloedingen wel eens daarop volgden. Bij deze manueele placenta-extractie wordt de indringende hand nimmer gereinigd, sterfgevallen aan mo gelijk op deze wijze veroorzaakte kraamvrouwenkoortsen waren aan onze verloskundige autoriteit niet bekend. Toen ik laatst genoemde vroeg, hoever zij wel eens haar arm door het barings kanaal naar binnen gewerkt had, toonde zij mij een plaats aan op ongeveer het midden van den onderarm. Een hydrocephalus was nimmer gezien, wel tweelingen nooit drielingen. Na de bevalling gaat de kraamvrouw zich den volgenden dag in de rivier baden en legt zich daarna gedurende 44 dagen naast

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 395