142 een haardvuurtje „dapoer" neer daarom noemt men het kraam bed ook „sakit dapoer". De zwangere bevalt in een apart kamertje, afgescheiden van de andere woonhokjes; onder het huis wordt bamboe opgesta peld om honden, kippen en ander gedierte te weren, zoodat de bevalling rustig kan verloopen. De man mag na den partus de vrouw en 't geboren kind bezoeken. In kampong Padang was ik in de gelegenheid eene vrouw te onderzoeken, lijdende aan lepra mutilans. Bij navraag bleek de infectiebron gezocht te moeten worden in het huis van ha ren oom, wiens vrouw aan deze ziekte lijdende was en waarin patiënte, als klein kind opgenomen, hare kinderjaren had doorge bracht. In hare naaste familie, bij zusters en broers, waren geen gevallen van lepra bekend patiënte zelf is gehuwd en heeft geen kinderen. Volgens hare mededecling zouden vroeger in genoem de kampong Padang vele lepralijders geweest zijn, in de laatste jaren daarentegen slechts ééne lijderes, die in het huis van den Rödjö Tjèk vertoefde, later werd uitgeworpen en sinds dien afgezonderd in het gebergte leefde. Het is eene vaste gewoonte bij de Gajö's om, zoodra bij een persoon lepra geconstateerd wordt, hem of haar het verder verblijf in de stamkampongs te ontzeggen, hetgeen zeker eene aanwijzing is dat deze ziekte door hen voor besmettelijk wordt gehouden. Volgens mededee- ïing van genoemde lijderes zouden in de omgeving van kampong Pasér nog al gevallen van lepra voorkomen. Haar lijden zelf zoude 5 jaar bestaan hebben, doch uit de verschijnselen die zij aanbood, o.a. het gemis van alle vingers en een deel van den metacarpus van de rechterhand, de zeer belangrijke atrophie der interassei van de linkerhand, de typische klauwhand, de totale anaest hesie van beide voeten en onderbeenen tot aan de knieën, kon worden uitgemaakt, dat de ziekte reeds van ouderen datum moest zijn. Te Padang werd ook nog een krankzinnige in 't blok aan troffen gewoonlijk is een der voeten door een rond gat in een dikke plank of balk gehaald. Even buiten kampong Akol werd een vergevorderd geval van lepra mutilans gezien, de zieke was eveneens uit de samenleving- verbannen.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 396