11 eigen broodje bakken, maar dit is niet noodig en m. i. zelfs niet wenschelijk. Eén man kan even vlug drie broodjes te gelijk bakken. Uit hetgeen ik hiervan gezien heb, kom ik tot de slotsom, dat deze door den heer Goodliff aangegeven wijze van zelf brood te bakken door de manschappen in het terrein geenszins verworpen moet worden en dat uit proeven, bij meerdere korps en te nemen bij gelegenheid van meerdaagsche oefeningen, zal moeten blijken of het wenschelijk is, dat alle Europeesche man schappen in het leger hierin onderricht worden en of wat goed is voor de bushmen „in Australië" ook goed is voor onze Euro peesche soldaten, die geenszins aan sober voedsel gewend zijn. Het brood van grooteren omvang („damper", zooals de heer Goodliff dit noemt) verdient m. i. als voedingsmiddel meer aanbeveling. Het wordt gebakken uit 15 H.G. meel, hetwelk op geheel dezelfde wijze als boven omschreven tot deeg is bereid, in den vorm van mikbrood. De wijze van bakken is door kapitein Kramers omschreven. Ook hierbij is handigheid en ervaring noodig. Ik teeken hierbij aan, dat uit den aard der zaak veel meer brandhout noodig zal zijn om voor een grooter aantal manschap pen dit brood te bereiden. Dit brood wordt nl. geheel inge dompeld in heete asch en gloeiende sintels en vereischt voor het bakken minstens een uur. Ook dit brood is weinig gerezen. Een sneê van dit brood ziet er veel smakelijker uit dan een éénrationsbroodje, dat voor het meerendeel uit korst bestaat. Dit brood blijft eenige dagen goed, zoodat het mogelijk is vooruit te bakken, wat soms toepassing zal moeten vinden, in dien men in het terrein onder den blooten hemel brood moet bakken, daar men dan van de weersgesteldheid afhankelijk zal zijn. Bij regen kan dit niet geschieden en bij zwaren wind is het bezwaarlijk, daar het meel wegwaait. Buitenzorgden 27cn Januari 1904. De korpscommandant, J. v. Heerdt.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 39