146 maal, dan bekomt de helpster als loon één ringit, indien abnor maal, bv. eene voetgeboorte beëindigd met voetextractie, dan 16 ringits ingeval moeder en kind blijven leven en niets indien beide overlijden. De voetligging zelve heet „soensang", de extrac tie aan de voeten zelve „tëgoe". Deze extractie wordt door zacht trekken uitgeoefendgelukt ze niet, dan zijn moeder en kind ten doode opgeschreven, daar andere hulp niet wordt toege past. Tweelingen (lëpö) zijn bekend, drielingen niet. Na de geboorte van het kind wordt de navelstreng op 2 vingerbreedte van den navel op drie plaatsen, meestal met rood, soms met rood en wit, dan weer met rood, wit en zwart garen afgebon den en met een scherpkantig bamboemesje tusschen de 2e en 3e ligatuur doorgesneden. Zit de placenta (tëmboeni) stevig vast, hetgeen „këtadingen" genoemd wordt, dan gaat de bidén met de rechterhand, die te voren in rivierwater wordt afge- wasschen, daarna met een lap droog afgewreven, vervolgens met klapperolie ingesmeerd, door het geopende baringskanaal naar binnen en verwijdert deze moederkoek al trekkende en lospellende. Gedurende deze actie wordt de fundus uteri uit wendig door eene assistente door den buikwand heen samen geknepen en naar beneden gedrukt. Volgens mijn zegsman sterven vele vrouwen na deze mani pulatie aan verbloeding of aan langzame uittering met koorts gepaard (febris puerperalis). De manueele placenta-verwijdering heet „nglajari," het kraam bed „sakit dapör dat evenals bij de Gajö's 44 dagen duurt; de echtgenoot mag de kraamvrouw bezoeken, deze laatste mag alleen zuivere spijzen nuttigen, zoo bv. geen lombok, geen bedorven visch enz. Te Bambèl was ik toevallig in de gelegenheid den zoon van een mantri tjatjar uit Pontianak over pokkenaangelegenheden te ondervragen, die, hoewel onbevoegd, alhier de functie van vacci nateur onder de Alasbevolking uitoefent. Van Pontianak over Sambas, Serawak, Singapore, Langkat Bëhörèk naar de Alaslan- den gekomen, vestigde hij zich in de kampong Ntoealang, alwaar hij huwde en het ambt van mantri tjatjar ging uitoefenen. Twee jaren geleden zoude in de Alaslanden de laatste pokken-epidemie

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 400