147 geheerscht hebben, veroorzaakt door een man uit Deli, die, onder weg reeds ziek zijnde, toch doorgegaan was naar de kampong Lawé Sagoe, alwaar de pokken zich bij hem openbaarden. Genoemde pseudo-vaccinateur Ismail, die de vaccinatie-bewer king vroeger van zijnen vader herhaaldelijk had afgezien, entte de bewoners dier kampong met stof uit de pokpuisten van bovengenoemden lijder verkregen, doch aangemengd met moe dermelk. Op deze wijze wist hij de epidemie te Lawé Sagoe tot een minimum aantal lijders te beperken en tot deze plaats alleen. Aldus ingeente personen zouden nimmer aan de daardoor kunstmatig opgewekte pokken overleden zijn. Ook werd door genoemden vaccinateur de inhoud van pokpuisten verzameld, in kleine opgehangen fleschjes opbewaard, gedroogd en later met melk aangemengd gebruikt, wanneer aan pokstof behoefte be stond. Vroeger moeten zware epidemieën in de Alaslanden ge heerscht hebben, zoodat soms wel een 50-tal menschen en meer per kampong stierven, de rest trok dan in wilde vlucht de bosschen in, om aan het infectiegevaar te ontkomen. Deze vaccinateur deelde mede dat de bevolking zich zeer gewillig aan zijne vacci natie onderwierp; ook een broer van hem oefent te Ntoealang de functie van mantri tjatjaruit. Voor de kunstbewerking zelve wordt een klein mesje genomen, dit met water, soms ook met zeep schoonmaakt, daarna de in te enten arm met water gerei nigd, vervolgens per arm drie steek-entingen gedaan, de gevacci neerde plaats met eenen witten lap omwikkeld en het verbod uitgevaardigd de eerste 3 dagen te badenden 4en en 5en dag is zulks geoorloofd en dan komt de „koorts goed door" zeide Ismail. Het honorarium per ingeënt persoon zoude 1 dollar bedragen en volgens eene met een lach gepaard gaande mededeeling, zoude hij reeds een duizendtal personen gevaccineerd hebben. Deze eenvoudige en practische man heeft, niettegenstaande hij op gebrekkige wijze werkte en zich zijne verleende hulp goed liet betalen, onbewust aan de Alasbevolking zeer groote diens ten bewezen. Tenslotte deelde hij mij op gedane navraag me de dat hij niet in contact stond met officieel door de Regeering aangestelde vaccinateurs in het Delische en nimmer uit deze streken koepokstof bekwam.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 401