- 149 In kampong Lao Pëtoendöl was ik in de gelegenheid eenige lijders aan kropgezwel (baroet) te onderzoeken, waaronder een paar knapen van 12 a 13 jaar. Lepra (gademèn) zeide men was hier zeldzaam tot vaccinatie tegen pokken was men hier bereid, omdat deze ziekte zeer gevreesd was. Bij informatie te Koetö Pinang bleek, dat hier sinds vele jaren geen pokken geheerscht hadden. Ook in deze kampong was men van meening, dat struma werd verkregen door het drinken van verdacht water; ik zag 2 jongens van hoogstens 7 a 8 jaar oud, die reeds eene duidelijke kleine struma bezaten. Framboesia tropica was in deze kampong onbekend. PakPaklanden. Het contact met de bevolking dezer streek was te kort om veel medische gegevens te kunnen verkrijgen. In enkele kam pongs zag ik kropgezwellen, doch zeer schaars; andere in 't oog loopende ziekten werden door mij niet geobserveerd. Curiositeitshalve zij hier vermeld dat in enkele kampongs nog het kannibalisme heerscht; wij waren in de gelegenheid in de meeste nederzettingen schedels te zien, vooral van Atjehers en Batakkers die door de bevolking waren opgepeuzeld. Zoo zag ik o. a. in de balei te Koetö-Radja, naast vele van ouderen datum, nog een versch schoongemaakte tibia van een Batakker en eenige boven de stookplaats opgehangen, dik met roet be dekte, menschenhanden, naast een dito olifantspoot. Eigen aardig is ook het gebruik dat men de overledenen in de familie der hoofden (sibajaks) niet begraaft, doch ze hetzij in een afzonderlijk staand soort tempel (përëndèn) onder dak brengt, hetzij eenige jaren in een speciaal daarvoor gemaakte met houtsnijwerk voorziene doodkist (lantoek) naast het huis van den sibajak onder het afhellend dakgedeelte opbewaart. Een dergelijke kist bevat reeds sedert 2 jaar den dooden vader van den tegenwoordigen sibajak van Koetö-Radja; het huis zelf heet „roemah rantjang". Te Sëdikalang was ik toevallig in de gelegenheid zoo'n kist, met een doode van ouderen datum er in, te vinden op eene kleine zoldering van het huis waarin de ambulance verblijf

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 403