- 7 tereenvolgens zijn echter van Koeala Simpang 10.000 en 15.000, en later van Medan 50.000 patronen aangevoerd. Vermits na de aankomst van dezen laatsten voorraad geen beduidende ge vechten meer zijn geleverd, is het gros der daartoe behoorende patronen weder ingeleverd geworden. Opmerkenswaardig was het, dat de van Atjèh medegenomen munitie over het algemeen goed was, doch de uit Deli afkom stige patronen buitengewoon slecht bleken. Zeer vele weigerin gen kwamen voor bij hulzen gemerkt 97, 98 en 99, terwijl deze merken wel eens door elkander in één houder waren geplaatst. De slagveeren der karabijnen waren in orde. De aangevraagde springmiddelen kwamen na afloop van het laatste gevecht aan, zoodat daarvan slechts is gebruik gemaakt, om in het Toba-batakgebied een poort te doen springen. Aan tandoes voerde de colonne aanvankelijk 12 stuks mede, met slechts een viertal draagstokken, omdat die toch overal aangemaakt kunnen worden en vooral in den aanvang onnutte ballast vormen. Een drietal tandoes moest te Koeala Simpang verwisseld worden wegens het geheel defect geraken van het zeildoek. Hoewel de colonne de Graaf en de aanvullingsdetache menten telkens het aantal tandoes vermeerderden, moest toch er toe worden overgegaan van bamboe en rotan tandoes te vervaardigen wanneer de gewondentransporten moesten ver trekken, en wel om de model-tandoes bij de colonne te kunnen behouden. Daar ik bij vorige tochten de slechte inrichting en de buiten gewone onhandelbaarheid van de model-verbandmand en de ver- bandtrommels had leeren kennen, verzocht ik den eerstaanwe zend officier van gezondheid van Atjèh en Onderhoorigheden de voor mijne colonne bestemde ambulance te doen verpakken in jeneverkisten en het gewicht van elke kist 40 K.G. niet te doen overschrijden. Aan dit verzoek is voldaan. De ambulance werd zoodanig in handige tweemansvrachten verpakt, dat zij gedurende den geheelen tocht onder alle omstandigheden uit muntend heeft voldaan en zich na de terugkomst der colonne nog in volkomen marschvaardigen toestand bevond. Ik beveel deze wijze van verpakking warm aan voor definitieve invoering bij het leger.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 55