8 Uitrusting en bewapening. De militairen waren van eene velduitrusting en 2 buikbanden voorzien, terwijl het medevoeren van een reservestel boven- en onderkleeren, een reservepaar zeildoeksche schoenen, een sprei en een geëmailleerd kookpannetje verplichtend was gesteld. Bij den afmarsch hadden de meesten een serge pak aan en een blauw drill pak in den veldzak. Over het algemeen is deze uitrusting voldoende gebleken, behalve ten aanzien van de schoe nen en de slobkousen, welke artikelen twee malen moesten wor den nabesteld, ter verwisseling van de onherstelbaar geraakte uitr ustin gstukken. Yoor den als schoenmaker dienstdoende maréchaussee was in den grooten trein eenig gereedschap medegenomen, zoodat hij, vooral ook met behulp van buitgemaakte Gajö- en Alas-kains, zeildoeksche schoenen en slobkousen kon herstellen. Yele maréchaussées maakten zelf pantalons van diezelfde kains of van buitgemaakt zwart of blauw katoen. Een twintigtal medegevoerde proefmodel-tentransels Doorman voldeed niet, terwijl daarentegen de honderd proefmodel-stroo- hoeden van de firma Petit Jean uitmuntend bleken te zijn en zeer in den smaak vielen. Over deze beide aangelegenheden is echter afzonderlijk gerapporteerd. De maréchaussées zijn gewoon hun klewang ook als parang te gebruiken, waardoor dat wapen spoedig zeer verslijt en in het gevest gaat rammelen. Daarom zijn gedurende den tocht alle buitgemaakte parangs verzameld en aan de brigades uit gereikt, met bevel die werktuigen, die in het bivak en voor het opruimen van versperringen op marsch en in het gevecht van niet te overschatten waarde zijn, op of in den veldzak mede te voeren. De dwangarbeiders waren bij den afmarsch gekleed in een nieuw stel kleeren, terwijl zij verder waren uitgerust met een reservestel kleeren, een ligmatje, twee buikbanden, een sprei, een toedoeng, een veldflesch, een geëmailleerd kookpannetje en een Atjèhsche parang. De ondervinding heeft mij geleerd, dat de model-kapmessen slecht en duur zijn en daarom in grooten getale zoek geraken, tot groot nadeel van den lande. De dwangarbeiders werpen

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 56