9 die -weinig bruikbare gereedschappen eenvoudig weg, en bij een groote colonne is daarop geen oog te houden. Ik deed daarom door Atjèhsche smeden gewone Atjèhsche parangs aanmaken voor f 1.50 per stuk en de scheeden zijn daarna door de dwang arbeiders zelf vervaardigd uit blik of hout. Deze parangs waren uitmuntend en werden door de gebruikers zoodanig op piijs gesteld, dat slechts een hoogst enkel exemplaar werkelijk ver loren ging. Afschaffing van de thans gebruikelijke en invoe ring van gewone inlandsche parangs is derhalve zeer aan te bevelen. Ten opzichte van het ambulance- en treinpersoneel was eene kleine voorziening in de bewapening noodig en werd daarom door den militairen commandant van Atjèh en Onderhoongheden onder nadere goedkeuring van het Legerbestuur bepaald, dat aan bedoeld personeel per man een maréchausséeklewang en een revolver in bruikleen zon worden verstrekt. De militairen van de Tëmiang-colonne werden door mij ieder van een buitgemaakte Gajö-klewang voorzien. Het ledergoed werd zooveel mogelijk door den schoenmaker hersteld, terwijl voor de reparatie der karabijnen ook enkele verwisselstukken waren medegevoel d. Indien het te voren ware te voorzien geweest, dat de excursie van zoo langen duur zoude zijn, dan was zeer zeker een ge weermaker aan de colonne toegevoegd geworden. Meermalen kwam het voor, dat de karabijnen verderen dienst weigerden. De onbruikbaar geworden vuurwapens werden dan met de gewon dentransporten weggezonden. Verpleging. In verband met het betrekkelijk klein getal beschikbaar ge stelde dwangarbeiders moest met de draagkrachten worden ge woekerd en werd door mij bepaald, dat ieder man bij den af- marsch voor drie dagen vivres bij zich zou hebben. Bij den trein werd voor zes dagen aan rijst en voor drie maanden aan zout, gedroogde visch, dèngdèng, koffie, thee, zeep, jene\ei, petroleum, klapperolie, lucifers en verdere ingrediënten medege nomen, alles in gemerkte, dichtgesoldeerde petroleumblikken verpakt. Van enkele artikelen moest twee malen worden na-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 57