10 besteld uit Koeala Simpang en Medan. (Zie voor de medege voerde en nabestelde voorraden bijlage 4.) Alle officieren zouden samen menage voeren, terwijl de minde ren en dwangarbeiders ieder voor zich zelf zouden moeten koken. Zoodra de Tëmiang-troepen bij-de colonne waren aangetrokken, is een en ander ook op hen van toepassing verklaard en werd den militairen commandant ter Oostkust van Sumatra door mij schriftelijk het voorstel gedaan, de noodige stappen bij het Le gerbestuur te willen doen, om de Deli-troepen onder dezelfde verplegingsvoorwaarden te brengen als de maréchaussée, ten minste zoolang zij samen bij ééne colonne zouden dienst doen. Hoewel de Tëmiang-colonne niet met kookpannetjes was uit gerust, gelukte het reeds zeer spoedig alle daartoe behoorende militairen en koelies van eenmans Gajö-kookgereedschap te voor zien, dat in de vermeesterde kampongs in ruime mate aanwe zig was. Evenals bij vele vorige langdurige tochten voldeed deze ver- plegingsmethode wederom uitmuntend en moet ten spijt van enkele tegenstanders van dit systeem hier worden geboekstaafd, dat de colonne na eene excursie van ruim 5x/2 maand in vol komen marsch- en slagvaardigen toestand te Si Boga aankwam, na op den laatsten marschdag ruim -35 K.M. te hebben afgelegd. In de Laut- en Dörötstreek, in de Pakpaklanden en te Bakara kon, soms met eenige pressie, gepelde rijst en vee van de be volking worden opgekocht, terwijl in de Gajö-Loeös en de Alas- landen beslag werd gelegd op de aanwezige voorraden van den vijand, evenals op het in enorme kudden voorhanden hoornvee. Gebrek aan rijst had de colonne op haren zwerftocht in het waterscheidingsgebergte tusschen Djagöng en Kla, doch men behielp zich toen met eetbare knollen, palmieten en de kern van de stammen der wilde pisang, die, gekookt, met een stuk gedroogde visch of dèngdèng een draaglijk voedsel vormden. Ook in de Tobalanden was bijna geen rijst te vinden, doch daarentegen waren daar uitgestrekte ketella (bataten)-velden in de onmiddellijke nabijheid der hoetas, zoodat dit zeer goede surrogaat in die dagen uitmuntend te pas kwam. Een ieder ging zelf naar het veld en groef zich zijn ration ketella uit den grond.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 58