11 Aan vleeschvoeding was nimmer gebrek. Gedurende de bosch trajecten kon steeds een voldoende hoeveelheid conserven worden verstrekt, terwijl in de bewoonde oorden iederen dag een zeer ruime portie versch vleesch is kunnen worden gegeven. Het medevoeren van slachtvee zou gedurende den geheelen tocht niet wel mogelijk zijn geweest en is daarom dan ook nagelaten. De medegevoerde zoutvoorraad bleek te groot, omdat voor al in het Alasland buitengewoon veel zout werd buitgemaakt. In de Gajö-Loeös bestond op het laatst gebrek aan zout bij de- bevolkiüg, zoodat toen de distributie van dit artikel met veel zorg moest plaats hebben om diefstal te voorkomen. De zeer groote hoeveelheid koffie en thee is in hoofdzaak medegenomen, om den man er toe te brengen gekookt water te drinken, vermits het nalaten van dezen voorzorgsmaatregel een bron kon zijn van infectieziekten. Betreffende de overige medegevoerde artikelen behoeft niet nader te worden uitgeweid, omdat de cijfers voldoende spreken. De gedroogde visch was vooraf in rations verdeeld en ge sorteerd, zoodat men slechts een blik behoefde te openen om ieder een behoorlijk stuk te kunnen uitreiken. Bij vroegere- tochten werd dit artikel medegenomen zooals het in den handel voorkomt en moest dan dikwerf onder zeer ongunstige omstan digheden tot de verdeeling in stukken worden overgegaan,, waardoor dan begrijpelijkerwijze verscheidene lieden minder goed bedeeld werden. De verpakking in blik van de rijst is niet aan te bevelen;, de blikken vervormen zeer door het vervoer, terwijl de gaten welke dikwijls er in worden gestooten niet te herstellen zijn; de rijst wordt bovendien muf. Beter voldeed eene verpakking van twee over elkander gehaalde Gajö-Alas-rijstzakken van ge woon inlandsch vlechtwerk van pandanbladeren, dat zoogoed als waterdicht is. Daar de uit de magazijnen afkomstige bollantaarns in den regel van zeer inferieure kwaliteit zijn en als gevolg hiervan al spoedig onbruikbaar w orden, zijn bij dezen tocht, behalve een tiental van bedoelde lampen, nog zes lantaarns medegevoerd, zooals die gemeenlijk in de machinekamers van schepen worden gebruikt, en bovendien nog tien acetyleen-vélocipèdelampen.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 59