31 uitgestrekte rijstvelden, waarop juist de padi was uitgeplant, en omsloten door hooge kale bergen, op welker hellingen en kele ladangs zijn aangelegd. 15 Maart. De colonne onder mijn bevel verliet het bivak Koetö Sanggé- Doerén te 7 uur v.m., om, langs de oevers der Wöih ni Padang gaande, over Pëtëri Pintö, Lököt, Roempi, Lëmpëlam Pinang en Lëmpëlam Djabö naar Padang op te rukken. Er viel geen schot en alle kampongs waren geheel verlaten. Bij Lëmpëlam Pinang gekomen, vervolgden twee brigades met den opnemer en den trein den weg langs de rivier, waarbij Trangon werd bezocht, en de overige drie brigades onder den colonnecommandant beklommen langs een steil voetpad het gebergte aan den linkeroever om te trachten, door het gebergte trekkende, kampong Padang te verrassen. Dit gelukte echter niet, daar deze brigades, even voordat zij het gezicht op die kampong kregen, plotseling door enkele schutters onder vuur werden genomen. Snel werden toen in verschillende richtingen twee brigades om de kampong heen gezonden, terwijl de derde brigade Padang binnenrukte. Te 11 uur v.m. daar aangekomen, bleek ook deze groote kampong verlaten. Een Maleier, die bij de huiszoeking in een der woningen werd aangetroffen, werd gevangen genomen. Hij deelde mede dat de bevolking naar Pëparéq was gevlucht. La ter werden nog een krankzinnige man en eene oude vrouw gevonden, welke laatste dezelfde berichten gaf en bovendien mededeelde, dat men in de Gajö-Loeös versterkingen had gemaakt. Terwijl laatstbedoelde brigade in de kampong bezig was, ver schenen plotseling twee gewapende mannen op de sawah; een dadelijk uitgezonden sluippatrouille kon het gelukken een dier lieden neer te leggen, die door den Maleier werd herkend als te zijn Rödjö Tjéq Padang; op het lijk werden dan ook goede wapens en 15 dollars gevonden. Te 1.30 uur n.m. was het bivak in kampong Padang betrok ken; de uitgezonden patrouilles hadden een paar verlaten ladangs gevonden doch geen spoor van menschen gezien; daarentegen

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 79