38 Nadat de achterste halve divisie met den trein waren opge sloten, werd doorgemarcheerd naar Aköl, dat te 1.30 uur n.m. werd bereikt. Toen het in het gezicht kwam, gingen twee bri gades de bergen af, om de kampong te omtrekken, doch alles was ook hier verlaten, op een lepralijder na, die mededeelde dat de bevolking naar Pëparéq was gevlucht. Zij gaf blijken van hare vijandige gezindheid door enkele schoten uit de bergen. Te 3.30 uur n.m. was het bivak betrokken. Aköl is gelegen in een prachtige vallei, waar het rijstgewas overal stond te rijpenaan den rand der vlakte staan aan den voet der bergen vele alleenstaande huisjes. De huizen in de kampong zijn onaanzienlijk en dragen het karakter van tijdelijke verblijven. 18 Maart. Naar aanleiding van de in Padang betreffende het heden te bereiken Pëparéq ontvangen berichten, bracht ik eene wijziging in het algemeen marschbevel, zoodanig dat zeven brigades met gevechtstrein onder mijn bevel als gevechtscolonne vooruit zouden marcheeren, terwijl de drie overige brigades met den algemeenen trein zelfstandig zouden volgen. Over een prachtig, zeer veel begaan bergpad passeerde de colonne de thans niet meer door de bevolking gebruikte wörs Kërëtan Djalang en Tanöh Baoe en kwam zij te 9.15 uur v.m. aan het dal van de Sëkoeölön, waarin de gelijknamige pëdösünön van de tëloe sagi (Pëparéq-Pënösan-Gëgarang) is gelegen. In deze geheel verlaten nederzetting arresteerde eene patrouille een zieken Maleier, die evenzoo berichtte dat alles naar Pëparéq was gevlucht. Te 10 uur v.m. doornikkende, ontplooide zich te 11 uur daarop voor aller oogen het grootsche panorama van de eigenlijke vlakte van de Gajö-Loeös. Zeer uitgestrekte, pas bebouwde sawah- terreinen, waarin zich als een zilveren band de Wöih ni Pëparéq kronkelt en een groot aantal kampongs zich als boschaadjes afteekenen, schenken den toeschouwer de overtuiging, dat deze streek dicht bevolkt en welvarend moest zijn. Met uitzondering van kudden karbouwen kon geen levend wezen worden ontdekt. Bij eene nadere verkenning bleek echter, dat men op een 3

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 81