88 was; terwijl, nadat 4 malen was uitgerukt, de opslaghoek bii Hw. Y.S. 11° en bij K.T. 7° geworden was. Bij de gehouden inspectiën over de munitie is het volgende gebleken. De randen van den bodem der aluminium hulzen slaan wit uit; het dunne bovengedeelte vertoont bij tal van hulzen vele deuken. Het is niet aan te nemen, dat deze deuken door het vervoer ontstaan zijn, daar zij daarvoor te zorgvuldig ver pakt zijn; vermoedelijk zal dit te wijten zijn aan het veelvul dig uitnemen en weder inbrengen in de tasschen. Het gebruik van messingen ontstekingsdoppen bij aluminiumhulzen verdient geen aanbeveling; vele hulzen vertoonen nu reeds een wit poe del in de uitsnijdingen aan den onderkant der ontstekingsdoppen. De ondeiste deelkardoezen van de 24 met nitroglycerinekruit gevulde kardoezen werden door de ontstekingsdoppen niet be schadigd, doch in bijna alle hulzen worden kruitkorrels aange troffen, die door de gaten van de kruisdraden in het kruitweefsel vallen; die gaten schijnen zich op den duur te vergrooten. Dooi de wijze waarop de hulzen in de tasschen zitten, is beschadiging van de meer soliede mg. hulzen zoogoed als uit gesloten er werden dan ook geen gebreken aan die hulzen op gemerkt. Punt VII. Veiligheid, en gemakkelijkheid bij het vervoer o.a met opgezeten manschappen. Daar de voorwagens van de stukken en caissons en de ach- tei wagens van de caissons, wat de zitplaatsen voor de man schappen betreft, in hoofdzaak overeenstemmen met die van het 7 c.M. L/28 materieel, zoo kan omtrent dit punt verwezen worden naar het terzake aangeteekende bij de rijproeven met het veldmaterieel. Punt VIII. Tijd benoodigd voor het in batterij stellen der stuk ken verplaatsen van het stuk met handen. Zooals reeds onder Punt IY werd aangeteekend, is de handel baarheid van den afgelegden houwitser niet groot. In onder staand staatje zijn eenige vergelijkende uitkomsten vermeld van het in batteiij stellen, waarbij de stukken met handen moesten worden bewogen.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 100