90 Daar ook gedurende den marsch als uiterste minimum 4 man schappen per voertuig benoodigd zijn, zal dus, rekenende op verliezen, 5 man per voertuig ingedeeld moeten worden. In niet geaccidenteerd terrein kunnen alsdan de houwitser en de bijbehooi ende caisson gelijktijdig door de eigen bedieningsman schappen in batterij gesteld worden, terwijl bij niet al te zwaar geaccidenteerd terrein de bedieningen van houwitser en caisson vereenigd kunnen worden en bij zeer zwaar terrein de vereenigde bediening van de geheele sectie den houwitser en den caisson nog gemakkelijk in batterij kan stellen. Al moge het verplaatsen in terreinen en over afstanden als in den bovenstaanden staat voor de houwitsers tot de uitzon deringen behooren, daar zij in den regel achter terreinplooien, in rivierbeddingen, achter hooge terrassen of in holle wegen zullen opgesteld worden, zoo moet er ook op gerekend worden, dat ook rechtstreeksch vuur moet kunnen worden afgegeven tot versterking van het kanonvuur. Punt IX. Doelmatigheid der richtmiddelen. De houwitser op kanonterugloopaffuit is voorzien van een kij- keropzet, die langs een verdeelden cirkelrand 360 graden kan worden gedraaid. Ook deze opzet heeft eene inrichting voor het verticaal stellen. Ofschoon de kijkerinrichting zelf vrij in gewikkeld is, is de behandeling eenvoudig en spoedig aan te leeren. Het groote voordeel van den kijkeropzet is de veel juis tere richting, de mogelijkheid om op zeer ver gelegen punten toch nauwkeurig te richten en de mogelijkheid om in elke gewilde richting een hulprichtpunt te kiezen. Deze opzet heeft bij de proeven zeer goed voldaan bovendien is gebleken, dat hij tijdens het schot geplaatst kan blijven, zon. dei gevaar voor beschadiging. Zelfs bij een snelvuur van 6 schoten in de minuut, waarbij de affuit in gestadige trilling is, kan de kijker zonder bezwaar blijven staan. De kijkerinrichting met toebehooren vormt een lossen kop, die door een bajonetsluiting met den opzetstang is verbonden moet dus bij verplaatsing of vervoer van den houwitser de kijker worden afgenomen om beschadiging te voorkomen, dan kan dit spoedig geschieden.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 102