3 bovendien het voordeel, dat 2 kanonniers aan de rem- en trek touwen behulpzaam konden zijn. Reeds dadelijk bleek verder de moeilijkheid om andere dan ■éénmansvrachten door Maleische koelies te doen dragen. Twee kisten tot algemeene behoeften en gereedschappen toch werden •oorspronkelijk elk door vier man aan pikolans gedragen, doch moesten, hoewel elke last maar 50 K G. woog, toch herhaaldelijk ■achterblijven. Deze kisten werden daarom reeds gedurende de eerste dagen ■elk verwerkt tot twee kisten van het halve gewicht, welke op de trajecten voorbij Tapan elk door één man werden gedragen. Yoor het traject Tapan-Loeboek Bergaloeng was geen voldoend aantal koelies voor de zware lasten te verkrijgen, daar de koelies zich alleen aanboden voor de lichte vrachten, (infanteriemunitie, kleedingtasschen, enz.), zoodat dit traject, dat zich zeer be zwaarlijk daartoe leende, noodgedwongen trekkende moest worden afgelegd. De bruggen op dezen weg bestonden alle uit een boomstam, terwijl de heuvels langs trapjes moesten worden beklommen en het laatste gedeelte door de rivier alleen dragende was af te leggen. De kanonniers en dwangarbeiders kwamen dan ook zeer vermoeid te Loeboek-Bergaloeng aan. Lafer op dienzelfden dag kwam ook het overige materieel aldaar aan. Den volgenden dag moest uit gebrek aan koelies weder een gedeelte van den gevechtstrein achterblijven, doch later heeft zich dit weder bij de sectie kunnen voegen. Ten aanzien van den verderen opmarsch zij nog het volgende vermeld. Yan af Loeboek-Bergaloeng kon slechts gedragen worden ge marcheerd en, daar te weinig koelies (dwangarbeiders) beschik baar waren, die aan pikolans konden dragen, werden het kanon zonder sluitstuk en het voorstuk der affuit met afgenomen as, elk door vier dwangarbeiders vervoerd. Hierbij moesten de ka nonniers herhaaldelijk voor aflossing bijspringen, in welk bezwaar later werd voorzien, door van de étappeposten zooveel dwang- legd, en bij de monding wordt vastgesjord. Door deze vervoerwijze wordt de druk van het lamoen beteekenend verminderd.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 113