12 alsnu maar een kist met 3 schoten kon aandragen, daar waar hij met de kisten voor tweemansvrachten het dubbele kon ver plaatsen. In een en ander werd echter voorzien door aan de kisten rotan- stroppen aan te brengen, zoodat een man in elke hand een kist kon aandragen. Bij vervoer met pikolans werden de kisten even eens aan de stroppen vervoerd, waarbij de pikolan werd voor zien van 2 spijkers om bij hellingen het afglijden van de lasten te voorkomen. Een en ander voldeed zeer goed, daar bij het van stelling ver anderen in het gevecht op den 9den Augustus de beschikbare kanonniers onmiddellijk achter het stuk volgden, ieder twee kisten dragende. Eerst nadat de sectie in de nieuwe stelling stond, gelukte het aan den commandant van den gevechtstrein om alle dwangarbeiders te bewegen de munitie door de rivier bedding naar de nieuwe opstelling te brengen. De rotanstroppen bleken echter niet duurzaam 1). De merken op de bovenzijde van de deksels der kisten sleten zoo spoedig af, dat het noodig werd geoordeeld de met verschil lende soort munitie geladen kisten met verschillend gekleurd krijt te merken 2). Zooals reeds op blz. 3 is vermeld, werden onderweg kisten tot algemeene behoeften en gereedschappen voor eenmansvrachten, door wijziging van die voor tweemansvrachten verkregen. De eenmansvrachtkisten lieten geen bergruimte toe voor de flam bouwen en eenige reservestukken 3), welke voor werpen alsnog bij ander materieel werden gepakt. Daar ter Sumatra's Westkust geen kisten voor tweemans vrachten voor 7 c.M. K. A. munitie aanwezig waren, werden draagbare munitiekisten, als bij de bergartillerie in gebruik, van Java gezonden. Daar een gedeelte van de munitie, welke later was afgezonden, was verpakt in KL pakkisten, en bij den aan vang van den terugmarsch over veel dwangarbeiders kon wor- 1) De munitiekisten voor eenmansvrachten zijn sedert aan de voor- en achterzijde van touwlussen voorzien. D. v- O. 2) De munitiekisten worden thans op den voorwand gemerkt D. v. O. B) Sedert zijn 3 soorten dezer eenmansvrachtkisten ingevoerd (GL, M. en KL), waarin al het benoodigd materieel kan worden geborgen. D. v. O.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 122