18 III. Verrichtingen. a. Bouw en inrichting: van tijdelijke bivaks. Den 12den Mei werd na de ontscheping te Pasir G-anting begonnen met den bouw van een tijdelijk bivak, in hoofdzaak omvattende een logiesbarak, een ziekenzaal en een doorvoerma- gazijn met de noodige accessoires. De geraamten bestonden uit rondhout en niboeng, de indekking en omwanding uit atappen en kadjangmatten, welke beide laatste materialen van elders moesten worden aangevoerd. Daar in de nabijheid geen bruikbaar drinkwater was te ver krijgen, werd een pijpwelboring verricht, die op 6 M. diepte voldoende water leverde, dat na koken geschikt was voor drinkwater. Den 14den Mei werd opgerukt naar Tapan met achterlating van een detachement van 8 man, dat met ingehuurde werk krachten het bivak te Pasir Ganting den 12den Juni voltooide. Den 16den Mei werd begonnen met den bouw van het bi vak te Tapan, gelegen daar, waar de Tapan-rivier voor grootere sampans bevaarbaar is. Den 30en Juni kwam dit gereed. De gebouwen hadden geraamten van bamboe cn werden ingedekt en omwand met van Padang aangevoerde atappen en kadjang matten. Alleen het stapelmagazijn had een geraamte van rond hout, indekking met gegolfd gegalvaniseerd plaatijzer en plan ken omwanding. Reeds den 22sten Mei was het grootste gedeelte van het de tachement voortgerukt voor verbetering van den weg en het logies op de communicatielijn en voor verlenging van de intus- schen tot stand gekomen telefoonverbinding met Pasir Ganting. De thans te Tapan en Pasir Ganting achterblijvende detache menten hadden eene gezamenlijke sterkte van 8 man, zij waren behalve met den bivakbouw ook belast met de opruiming van boomstammen in de rivier benedenwaarts van Tapan. De eerstvolgende etappen waren Peratak Napal, Peradon Tinggi en Pemoetjoek Boekit Gedang. De bezetting was hier gehuisvest in bestaande baroengs, die door de genietroepen voor zoover noodig werden verbeterd door betere indekking, het aanbrengen van verhoogde vloeren en een betere afsluiting.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 128