20 emplacement voor het te bouwen bivak uitgekozen op ruimt 100 Meter van den kampongrand verwijderd. De bodem was- zandachtig en poreus, het terrein met laag struikgewas begroeid,, het maaiveld vrijwel horizontaal. Uit een tactisch oogpunt had het emplacement het voordeel,, dat het door den vijand niet kon worden gedomineerd. In "Westelijke richting was voorts de gelegenheid tot uitbreiding van het bivak onbeperkt. Tegenover deze voordeelen stond het nadeel, dat het uitgekozen terrein ongeveer 25 Meter boven het meer was gelegen zoodat. de communicatie met de accessoire gebouwen, die aan of boven, het meer werden gebouwd, nog al lastig was. Door den expeditiecommandant werd gelast de ziekenzaal, dn barak voor officieren en bureaux, een der troepenbarakken, het- vivresmagazijn, de accessoires en de afsluiting met den meesten. spoed gereed te maken; den 5den Augustus waren die gebouwen dan ook voltooid. Geleidelijk naar de behoefte werd het bivak uitgebreid en het terrein er om heen tot op 100 Meter geraseerd, voor zoover dit voor een onbelemmerd uitzicht noodig was. De eerste twee weken werd gemiddeld gewerkt met 200 a 150 Korintjische koelies en een honderdtal dwangarbeiders, terwijl in den regel tevens ongeveer 80 fuseliers ter beschikking van., den geniechef werden gesteld. Later werd dit aantal verminderd, omdat de werkzaamheden aan de communicatielijn alle krachten vereischten en dus niet voldoende personeel te Sendaran Agoeng kon achtergelaten wor den, om toezicht over zoo'n groot aantal koelies en dwang arbeiders te houden. Als bouwmateriaal werd in hootdzaak bamboe gebruikt. Een vrij goede bamboesoort, majang genaamd, komt in de geheele Korintji-vallei voor, terwijl uit het Zuiden ook kleine bamboe- betong werd aangevoerd, het transport geschiedde over het meer met vlotten. Peloepoeh werd niet geleverd, maar moest op het werk worden vervaardigd. Met het oog op de koude nachten werden de sessakwanden van. binnen met matten bekleed.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 130