21 Als bindmiddel werd gespleten en ongespleten rotan en talie- •doeg gebruikt, als indekkingsmateriaal Sumatra- sierappen. Deze van gekloofd wildhout (o. a. soerian) vervaardigd, worden ook bij de Korintjische huizen toegepast, hoewel men ook wel dak bedekkingen aantreft van halve bamboezen met hol en bol in elkaar gelegd en van bamboezen wila's van 5 c.M. breedte aan rengs met taliedoeg verbonden. De sieiappen zijn gemiddeld 80 cM. lang en zeer verschillend 'in breedte en dikte. Onder de aangeboden partijen kwamen veel minderwaardige voor; het landsgebruik liet echter geen sorteeren uoe en hiermede moest rekening worden gehouden, daar anders dit artikel eenvoudig niet te koop werd aangeboden. Vooral de bevolking van Sendaran Agoeng legt zich op de vervaardiging van sierappen toe. Dit was dus het aangewezen materiaal voor de indekking, daar halve bamboezen eerst geruimen tijd zouden geloogd en ge- dioogdmoeten worden en de indekking met willa's te veel tijd vorderde. Denzelfden dag, dat de commandant zich met een deel van het detachement genietroepen naar Sendaran Agoeng begaf, dus den 21 sten Juli, vertrok eene compagnie Infanterie naar Lempoer Soemerap, waaraan 3 geniesoldaten waren toegevoegd, die be hulpzaam waren bij de afsluiting en inrichting van het bivak, in een deel der kampong betrokken, en hij den bouw van een veihoogd schilderhuis bij het meer ter bewaking der sampans. b. Opruimingen in (le Tapan-rivier. Voor het transport tusschen de kustplaats Pasir Ganting en Tapan, dat tot operatiebasis moest worden ingericht, had men de keuze tusschen den landweg over Indrapoera en den water weg, gevormd door de Tapan-rivier. De landweg, ±41 KM. lang, was niet verhard en daardoor on geschikt voor karrentransport, zoodat alle goederen met draag krachten vervoerd zouden moeten worden. De waterweg verdiende daarom verre de voorkeur, daar de rivier tot Tapan bevaarbaar is voor sampans.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 131