22 De vaart werd echter zeer bemoeilijkt door het groot aantal boomstammen, dat zich aan den bodem had vastgezet en wier kruinen vaak boven water uitstaken. Op sommige plaatsen had den de boomstammen zich tot breede versperringen opgehoopt,., slechts een nan we, ondiepe vaargeul overlatende; alleen met het. vaarwater goed bekende Maleiers konden dan ook de sampans be sturen en dan nog liepen deze herhaaldelijk op boomstammen vast. Het transport stroomopwaarts duurde dan ook gemiddeld 3 a 4 dagen en werd bij bandjir nog aanmerkelijk vertraagd. Om dit transport te bespoedigen wilde men van een stoom- barkas gebruik maken, die de sampans zou slepen tot nabij Tapan de afstand zou dan in één dag kunnen worden afgelegd. Daartoe moest de rivier echter van de hinderlijke boomstammen ge zuiverd worden. Reeds geruimen tijd voor den aanvang dei- expeditie was een voordetachement sterk: 1 Europeesch sergeant der genie, 4 Europeesch geniesoldaten, naar de Tapan-rivier gezonden, om met om behulp van spring middelen een voldoend breede vaargeul te vormen. Bij den aanvang der expeditie bleken er echter nog taliijke hindernissen in de rivier aanwezig, die steeds vermeerderden door het vallen van boomstammen van de dichtbegroeide oevers in het water. Bovendien werden bij elke bandjir boomstammen medegevoerd, die zich beneden Tapan aan den bodem vastzetten en eveneens de bevaarbaarheid vei minderden. Een detachement van 3 man met 16 Maleijers ruimde van 22 Mei tot 20 Juni een groot aantal boomstammen 120 stuks) van 0.30 M. tot 1 8 M. middellijn middels vrijliggende ladingen op. De ladingen werden aan stokken gebonden, die in den modderigen bodem werden aangedrukt. De meeste ladingen moesten 3 a 4 Meter onder water worden aangebracht, wat in het stroomend water veel oponthoud gaf. Den 20sten Juni werd de opruiming gestaakt, daar een nieuwe partij Bickfordvuurkoord, uit het veldpark te Batavia ontvangen, verlegen bleek te zijn, terwijl ook andere door de Genietroepen te verrichten werkzaamheden van meer urgentie werden geacht dan de opruiming van de rivier. Zoo leverde de opvoer van Tapan naar Korintji (zie ondei e)

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 132