- 23 oneindig meer bezwaren op dan die te water van Pasir Ganting naar Tapan en werd dus het met alle kracht verbeteren van eerstgenoemd traject als de voornaamste taak van het detachement genietroepen beschouwd. Medio Juni kwam de stoombarkas te Pasir Ganting aan en slaagde men er in, na vele keeren te hebben vastgezeten aan boomstammen, tot een uur beneden Tapan door te varen; op den teiugweg brak echter de schroefas, die te Padang werd hersteld. Ook na de plaats gevonden opruiming kon de stoombarkas zonder gevaar voor beschadiging niet verder varen dan tot Moeara Silaoet bij de uitmonding van de Loenang; benedenstrooms sleepte zij voortaan geregeld de geladen en ongeladen prau wen en werd hierdoor het vervoer aanmerkelijk bespoedigd; stroomopwaarts geschiedde dit nu binnen de twee dagen. Ma ontvangst van Bickfordvuurkoord van betere kwaliteit, weid den 7den Juli onder toezicht van den detachementscom mandant eene poging aangewend om de opruiming te hervatten te Marosakei. De ladingen weigerden bijna alle, wel ontploften de slag hoedjes, doch de voorslagpatronen werden uit elkaar geslagen, zonder te detoneeren. Aanvankelijk werd dit aan de voorslagpatronen geweten, maar toen bij meerdere nieuw ontvangen bezendingen hetzelfde resul- taal werd verkregen, bleek de oorzaak te schuilen in het slag kwik der slaghoedjes, dat slechts onvolledig ontplofte, door dat het vochtig was geworden. In den vervolge werden daarom nieuw ontvangen doosjes slaghoedjes met de uiterste zorg voor vochtigheid bewaard, zoodat weigeringen later bij den wegenarbeid niet meer voorkwamen. De opruimingen in de Tapan-rivier zijn aan de bevaarbaarheid zeker ten goede gekomen, doch zijn geenszins afdoende geweest daarvoor had het werk minstens nog een maand of drie moeten woiden voortgezet met een sterkere ploeg dan daarvoor door het detachement genietroepen gedurende de expeditie kon worden afgestaan, terwijl daarna steeds het geregeld schoonhouden en het opruimen van in de rivier gevallen boomstammen nood zakelijk zou blijven.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 133