c. Slaan en bediening' van telefoonlijnen. Door de telegraafafdeeling zijn de volgende telefonische ver bindingen tot stand gebracht: Pasir Ganting Indrapoera en Tapan (Tandjong Pondok) Sen- daran Agoeng. Verder werd nog langs den weg Tapan - Tandjong Pondok (zh 2 K.M.) een dubbele lijn geslagen van 5 m.M. draad, teneinde laatstgenoemde post in te schakelen in de Gouvernementstele- geaaflijn, die van Indrapoera over Tapan naar Moko-Moko loopt. Te Tandjong Pondok werd een veldpost- en telegraafkantoor opgericht, waarnaast het eindstation van de telefoonlijn naar Korintji zich bevond. De verbinding Pasir Ganting Indrapoera (14 K M.) werd in 4 dagen tot stand gebracht met een gemiddelde snelheid van i K.M. per werkuur, die van Tapan naar Kota Limau Saring (45 K.M.) vorderde in verband met het moeilijke terrein en den bezwaar lijken opvoer van het materieel 41 dagen, waarbij nog de laatste 8 K.M. gevormd werden door een liggende lijn. De genoemde verbindingen waren in hoofdzaak aangelegd langs bestaande wegen. Bij den aanleg van de verbinding Kota Limau Saring Ra- wang (8 K.M.), op welke laatste post voorloopig het Hoofdkwar tier gelegerd was, werd het tracé van den nieuwen door de bevolking aangelegden weg gevolgd. Toen bleek dat het hoofdkwartier van Rawang naar Senda. ran Agoeng moest verplaatst worden, was versterking van het personeel der telegraafafdeeling noodig (zie sub I) en moest- ook de voorraad isolatoren met toebehooren worden aangevuld. Men heeft zich intusschen voorloopig weten te behelpen door slechts isolatoren voor de vaste verbindingen toe te passen en voor de overige ophangpunten de lijn te leggen in inkepin gen op bamboepalen. De telefoonlijn heeft in dezen toestand nog goede diensten bewezen. Door de groote afleiding was echter van uit Sendaran Agoeng alleen met Rawang het spreken mogelijk. De aanleg van deze 20 K.M. lange lijn vorderde langzaam (11 werkdagen), omdat niet op tusschengelegen plaatsen kan worden gebivakkeerd en dus dagelijks veel tijd verloren

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 134