28 - De buitenkant van de borstwering was van kleine randjoes voorzien. Door den wal waren bamboezen schietkokers aange bracht; daarvóór bevond zich een ondiepe gracht, aan de voorzijde afgesloten door een dijkje van kaliesteen, hoog 0.20 Meter, waarop een tweede pagger was geplant, stevig bevestigd door tot in de borstwering reikende bamboes; vóór den bui- tenpagger waren hier en daar nog niet aangepunte randjoes van bamboe geplaatst. Voor het omtrekken der paggers werden haken gemaakt van omgebogen loopen van voorlaadgeweren, met koperdraad stevig bevestigd aan bamboes van 3—6 Meter lengte, die nog voorzien waren van een touw, om het hanteeren door meerdere manschap pen mogelijk te maken. Yoor het geval de paggers te veel weerstand boden, waren nog 6 springgelatine ladingen gereed gemaakt van 90 cM. lengte. De bedoeling was deze zes ladingen tegen den onderkant van de buitenpagger te leggen en op commando gelijktijdig te ont- stekken. Teneinde den vijand gedurende de opruiming der bamboe- paggers van achter de schietkokers te verdrijven, waren 35 stuks handgranaten aangemaakt bestaande uit een rolletje springgela tine en twee voorslagpatronen, elk voorzien van een slaghoedje, waar tusschen nog een derde slaghoedje was aangebracht, in een dezer slaghoedjes was het Bickfordvuurkoord vastgekneld. De ontploffing der handgranaten was hierdoor zoo veel mogelijk verzekerd. Verder waren nog een vijftal werpgranaten gemaakt van zwaar der kaliber. Zij bestonden uit een blik met ongeveer 8 a 10 rolletjes springgelatine, waarbij bij wijze van schroot, oud ijzer werk was gevoegd, bestaande uit afval van stukgeslagen gewe ren en draadnagels. Ook was als werpmiddel een loop van een donderbus met springgelatine geduld. Alle springgelatine ladingen werden door geniesoldaten bij den aanval op den rug gedragen, die tusschen wila's en bandoulière, de handgranaten in de veldzakken. Hierdoor was het gevaar, dat ze voor de eigen troepen opleverden indien een geweerkogel het slaghoedje of de voorslagpatroon mocht treffen, zooveel mo gelijk beperkt.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 138