34 - De ligging der drie genoemde plaatsen aan het meer maakte eene optische verbinding zeer gemakkelijk. Daarom werden een drietal Mangin-toestellen aangevraagd, die echter eerst na den val van Poelau Tengah in Korintji aankwamen. Toen konden ze nog eenige diensten bewijzen, doordat een optische telegraafdienst tusscben de bezetting van Poelau Tengah en Sendaran Agoeng werd ingesteld. IV. Beschouwingen omtrent personeel en materieel. De taak der genietroepen, die, behoudens een enkelen rustdag, bijna voortdurend 8| uur daags arbeidden, kon in verband ook met de geleden ontberingen zwaar genoemd worden, wat niet wegneemt, dat ijver en toewijding groot waren. Dwangarbeiders zijn alleen te werk gesteld bij den bouw van de verschillende bivaks en het slaan der telefoonlijn, hoewel ook bij deze werkzaamheden hoofdzakelijk vrije arbeidskrachten werden gebruikt. Yerder werden bij den tweeden aanval op Poelau Tengah op 9 Augustus door een zestigtal dwangarbeiders de storm mid delen der genietroepen gedragen. Bij het werken aan de communicatielijn werd uitsluitend ge bruik gemaakt van vrije koelies. Vooreerst konden wegens het beperkt aantal dwangarbeiders, dat bij de expeditionnaire colonne was ingedeeld, slechts weinigen aan den transportdienst worden onttrokken, doch ook verdien den voor den wegarbeid vrije koelies, vooral Korintjiërs, wegens de gemakkelijkheid, waarmede ze in eigen voeding voorzagen, hunne arbeidzaamheid en hunne bekendheid met het terrein de voorkeur. De geniesoldaten werden bij de meer omvangrijke werkzaam heden hoofdzakelijk voor toezicht gebruikt en gaven daarbij blijk, dat ook aan ongegradueerden, mits -onder leiding, het toezicht bij de uitvoering van eenvoudige werkzaamheden kon worden opgedragen. Voor werkzaamheden, waartoe bijzondere technische vaardig heid werd vereischt, zooals het maken der ijzerdraadverbindingen a. Opmerkingen omtrent liet personeel.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 144