Tegen het midden van het jaar 1903 werden uit Europa aange voerd: c. één proef-sectie veldartillerie van 7 c.M. L/28 K. T. [K. T. op kanonterugloopaffuit] zonder caissons; een der stukken met, het andere zonder schild cl. één proef-sectie bergartillerie van 7 c.M. L/14 K. T. zonder munitiekisten, doch met bijbehoorend harnachement; e. één veldhouwitser van 10.5 c.M. V. S. met f. één veldhouwitser van 10.5 c.M. K. T. j caissons. Deze twee sectiën kanonterugloopmaterieel en de beide houwit sers werden eerst overgegeven aan de commissie, belast met de schietproeven te Batoe Djadjarvergelijkend te houden tus- schen Y. S. en K. T. materieel (Hoofdstuk II B en Hoofdstuk III A) en daarna aan de commissie, belast met de rij- en draag- proeven, waartoe de kanonnen van 7 c.M. L/28 K. T. en de beide houwitsers ingedeeld werden bij de 3e Veldbatterij te Willem 1 en de beide kanonnen van 7 c.M. L/14 K. T. bij de le Bergbat- terij te Banjoe Biroe. (Zie Hoofdstuk II C, Hoofdstuk III A en Hoofdstuk II G-.) In verband met een eventueel invoeren van veldgeschut van 7.5 c. M., waarvan het schietgestel zooveel zwaarder is dan van het uitgezonden 7 c.M. L/28 materieel, kreeg de commissie, be last met de rij- en draagproeven, nog opdracht: 1. Om na te gaan of, en zoo ja, in hoeverre de beweegbaar heid van een veldstuk zou worden geschaad, indien het voorstel van het vierradig voertuig slechts 31 van het totaal ge wicht zou bedragen. (Zie Hoofdstuk II E.) 2. Om de beweegbaarheid na te gaan van een veldstuk van 1500 en van 1700 K.G-. en de handelbaarheid van een schiet gestel van 950 K. G-. (Zie Hoofdstuk II D.) B. Beschrijving van het materieel. 7 c.M. LI28 V. S. De affuit is de bekende Krupp'sche veerspooraffuit met omkiap- bare schop, doch zonder aszitplaatsenhet kanon wordt geslo ten met een Leitwellverschluszde opzet is een libelopzet. Op den voorwagen is plaats voor 4 man, 2 met front naar voren, 2 met front naar achteren.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 14