47 Ook kwam op laatstgenoemd tarief weder onder de voedings artikelen petroleum voor—waarvan het dagelijksch ration voor Inlanders 1/3 minder was dan dat voor Europeanen—zoomede brandhout. Dat de Inlanders, wat de toekenning van een ration petroleum betreft, bij de Europeanen ten achter staan, komt voor minder juist gezien te zijn. Ook is het niet duidelijk, waarom petroleum en brandhout op een voedingstarief te velde voorkomen. De vaststelling van een ration brandhout heeft te velde geen nut en niemand zal zich de voorstelling maken, dat men zich aan dat ration houden kan. Het komt beter voor in voedingstarieven voor troepen te velde geen ration petroleum en brandhout vast te stellen en wat petroleum betreft, alleen de bepaling te maken, dat voor de te bezigen lampen en lantaarns eene zekere hoeveelheid pe troleum wordt toegestaan 1). De kapitein Intendant, bij de mobiele colonne ingedeeld, was niet de Intendant van de expeditionnaire troepenmacht. Zijn werkkring was, zooals die door zijn korpscommandant den Gewestelijken Intendant te Padang ingevolge ontvangen be velen van het Departement van Oorlog werd vastgesteld, uit sluitend die vanofficier belast met- de verpleging. Hij was dus o. a. geen korpscommandant over het bij de mobiele colonne en het afsluitingsdetachement te Tapan ingedeelde admi nistratief personeel, had dus o. a. niet de bevoegdheid van straf fen en was niet in het bezit van korpsbescheiden enz. van dit personeel Ook ging de geldelijke en materieele administratie geheel buiten hem om. Het commando van de expeditie beschouwde den kapitein In tendant als de Intendant der expeditionnaire troepenmacht en droeg hem dan ook in alle zaken, het korpscommando over de kwartiermeesters en de administratie betreffende, het geven van advies en het nemen van maatregelen, op. Deze toestand heeft in casu niet tot bepaalde bezwaren voor zoover althans bekend aanleiding gegeven Wel was daarvan het gevolg, dat de kapitein Intendant, soms niet op (1) In de nieuwe ontwerpen tarieven 16 en 20 is petroleum niet meer opgenomen. Brandhout behoort in de tarieven te worden opgenomen, omdat zich gevallen o a. bij de Lombok Expeditiekuonen voordoen, dat brandhout wordt geleverd en in dat geval behoort er een grens te zijn. D.v.O.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 157