49 ging van liet voor die detachementen vastgestelde tarief [zie de punten A en B van het Gouvernements Besluit van 11 Februari 1903 No. 16 Bijlage A)] door het Korintji-tarief, niet noodzakelijk 1). Wat laatstgenoemd tarief aangaat daarover het volgende: De daarop uitgetrokken hoeveelheid klapperolie was onvoldoende. De ondervinding te dien opzichte bij de Piaië en V Kota-expe- ditiën opgedaan heeft reeds afdoende aangetoond, dat de hoe veelheid klapperolie driemaal zoo groot moet zijn als op het Korintji-tarief uitgetrokken 2). Als surrogaat van klapperolie kon in Korintji karbouwenvet worden verstrekt, hetgeen bij het braden en bakken goed voldeed. Gedurende de enkele dagen dat geen versch brood kon worden verstrekt, werd evenals zulks in Pidië geschiedde en met hetzelfde gunstig resultaat zoogenaamd dubbel gebakken brood uitgegeven. De broodjes van 0,2 KG. werden, om tot die brood- conserve te worden bereid, overlangs in 3 schijven gesneden, welke dan 2 a 3 maal werden gebakken. Dit dubbel gebakken brood voldeed zoo goed, dat de man schappen het meermalen vroegen als afwisseling met het versche brood, dat toch ook van zeer goede hoedanigheid was. De bereiding van het hefmiddel voor het versche brood was dezelfde, als die tijdens de Pidieëxpeditie. Voor 100 KG. brood werden 5 a 6 gekookte aardappelen genomen, welke in een bak fijngewreven en daarna met 1 KG. meel vermengd werden. Dit mengsel werd dan door toevoeging van wateren omroeren tot een dunne pap gemaakt. Daarna werd er hopbloesem (Kent Hops van C. en E. Morton London) bijgedaan en het mengsel onder toevoeging van kokend water, gestadig omgeroerd. Na eenige uren rustig gestaan te hebben, deed men er wat van een vorig mengsel bij, waarin nog gistingskiemen aanwezig waren en voegde er vervolgens 3 KG. suiker aan toe, waarna het rijzingsmiddel binnen 5 uur gereed was. De conserven van de Maatschappij tot verduurzaming van levensmiddelen te Poerworedjo als: gebraden gehakt, sajoer- 1) Daar die detachementen ook voor andere dan afsluitingsdiensten zouden kunnen worden gebezigd, en dus zouden kunnen samensmelten, althans samenwerken met de colonne, werd verpleging op gelijken voet wensclielijk geacht. D. v. O. 2) In het ontwerp van het nieuwe tarief 20 is voor Europeanen op 0.01 Lr. en voor Inlanders op C 015 Lr. gerekend. D. v. O. Bijl. 17 4

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 159