50 groenten, bruine boonen, rijst poenar, getoek met suiker, en kip in blik, voldeden zeer goed, vooral de bruine boonen en de rijst poenar. Kip in blik werd gebezigd voor de zieken, welke uit Korintji naar Tapan werden geëvacueerd en laatstgenoemde plaats langs den communicatieweg moesten bereiken. Daar op de posten langs dien weg hoegenaamd niets te krijgen was, dat tot voeding of versnapering van den mensch strekken kon, en de omstandigheden niet toelieten op die posten ziekenkost- te bereiden, bleek kip in blik dat tot eene hoeveelheid van 20 blikjes op elke post werd in voorraad gehouden in eene drin gende behoefte te voorzien. Ook werd deze conserve als be standdeel van de ververschingskistjes gebezigd en als zoodanig dan ook met de ziekentransporten per sampan over de Tapan- rivier medegeven. Door de officieren van gezondheid werd deze kipconserve hoogelijk geprezen en door hen als noodzakelijk be standdeel van de uitrusting van elke expeditie aangemerkt. De vervanging van 0.25 K.G. rijst door 1 K.G. aardappelen met 0.15 K G. versche groenten of groenten in blik (punt C der Bepalingen en toelichtingen op het Korintji tarief), werd te Ta pan doorloopend, elders zooveel mogelijk doorgevoerd. Het be derf der aardappelen gedurende het transport was groot; soms bedroeg het percentage bedorven aardappelen bij aankomst te Sandaran Agoeng 50 wat geweten moest worden aan het uiterst moeilijke transport, waardoor die aardvruchten veel aan kneuzen blootgesteld waren, terwijl verpakking in kisten niet wel mogelijk was, daar deze emballage in zulk bergterrein een hoogst onhandige vracht vormt. Ook was de ongunstige weers gesteldheid, oorzaak van dit groote bederf 1). Ter voorkoming van buikziekten werd aan Europeanen en In landers een extra ration thee verstrekt van 0 005 K.G. per dag en per man. Deze hoeveelheid thee diende ter bereiding van thee water als dorstlessching. De Europeanen bleven dientengevolge in het genot van een dagelijksch ration thee volgens tarief van 0.005 KG. per man, om daarvan thee als opwekkend genot- 1) Proeven zijn geromen met gedroogde geconserveerde aardappelen, welke echter niet tot een gunstig resultaat hebben geleid. D. v. O.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 160