51 middel te trekken. Dit laatste geschiedde op de posten, waar men tijd en gelegenheid had om thee te zetten, geregeld. Hier mede wordt gelogenstraft de door velen voorgestane meening, dat Europeanen er niet veel om geven een kop goede thee te drinken. Op het Korintjitarief was geen suiker (witte) uitgetrokken. Meermalen is reeds aangedrongen op de bekend veronderstelde motieven om te velde, waar veel van het pbysiek der menschen wordt geëischt, suiker in het menu op te nemen. Dat de be hoefte aan suiker gedurende de expeditie zelfs door de mindere militairen gevoeld werd 1), blijkt reeds uit het waargenomen verschijnsel, dat deze genoemd artikel, soms tegen verre de waarde te boven gaande prijzen, aankochten. De verschillende soorten volksspijs vielen, als gewoonlijk, zeer in den smaak. Hoewel daarover geen klachten ter oore kwamen, is de ervaring toch geweest, dat uiën, wortelen en aardappelen, snijboonen en aardappelen en boerekool van ouder dan 1 jaar in den regel in meerdere of mindere mate zuur zijn. Het komt daarom, ook om verschillende andere redenen als: mindere kans van bederf en dientengevolge mindere kans, dat transportmiddelen worden gebezigd tot vervoer van onbruikbare conserven en dat door groote afkeuringen gebrek aan conserven ontstaat, noodig voor, te dezer plaatse in overweging te geven, eene bepaling in het leven te roepen met de strekking dat, ten behoeve van troepen op expeditie of excursie, uitsluitend conserven worden bestemd van de jongst in Indië aangebrachte of hier te lande aangeschafte merken 2). De bekendmaking bij Algemeene Order No. 81 van 1902 bleek van zeer groot practisch belang te zijn geweest. Daar de cijfermerken algemeen bekend waren, had de te velde zoo dikwerf voorkomende en tot onaangename gevolgen leidende uitgifte, 1) Waarschijnlijk als gevolg van de omstandigheid, dat de mindere militairen in het garnizoen gewend worden aan het gebruik van koffie met suiker (Zie artikel 106 van hut Reglement op den Inwendigen Dienst der Infanterie). In hut ontwerp van het nieuwe tarief 20 is een dagelijksch ration van 0.03 KG. witte suiker opgenomen. T O* 2) Wordt zoo eei mogelijk gedaan, voor zoover de voorraad, 's land financieel belang •en afwisseling in do voeding zults toelaten. D. v. O.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 161