53 aanbeveling verdienen deze categorie van onderofficieren voortaan eveneens van vorenbedoelde gunstige bepaling te doen profiteer en 1). De klachten over het niet gaar worden der groene erwten hielden op, toen er streng op werd toegezien, dat de koks deze peulvruchten behoorlijk lieten weeken in lauw warm water en dat ze bij de bereiding van de erwtensoep op de erwten, welke aan de kook waren, geen koud maar kokend water stortten, wanneer de hoeveelheid vocht moest worden aangevuld. De soepconserve (noodration) voldeed uitmuntend. Vooral bij den opmarsch toen het niet altijd mogelijk bleek, soep te koken, alsmede bij de kleine geniedetachementen soms slechts 2 a 3 man sterk welke belast waren met het slaan der telegraaflijn, het verbeteren van den communicatieweg, het opruimen van hindernissen in de Tapanrivier enz. waren de blikjes soep onbe taalbaar. Dat deze conserve is afgeschaft, waardoor de toezending uit Padang op een gegeven oogenblik gestaakt is, werd algemeen betreurd, wat duidelijk bleek, toen gedurende de actie om Poelee Tengah de voorraad uitgeput was 2). Van groote waarde bleek het feit, dat al dadelijk bij het binnenrukken der Selapan Halai Kain bij de bevolking konden worden aangekocht: rijst, ketan, karbouwen, kippen, koffie, eieren, vruchten, lombok, versche visch. De hoedanigheid van rijst en ketan was in den beginne maar even voldoende. De zuivering van deze graanvruchten werd gaandeweg beter, toen de verkoopers op het onvoldoend zuiveren van hun product werden gewezen. Het voor de levering van levensmiddelen, brand- en lichtstoffen ten behoeve der expeditionaire troepen door den Gewestelijken Intendant te Padang gesloten contract was bij Gouvernements 1) In het ontwerp van liet nieuwe tarief 20 wordt ook den adjudanten-onderofficier toegestaan wijn te ontvangen D. v O 2) De toezending werd gestaakt wegens gebrek aan voorraad. Zoolang nog soep aanwesig was werd de Korintji colonne er van voorzien. Afschaffing vond plaats naar aanleiding van de ondervinding, opgedaan bij de Pedië expeditie, toen beweerd werd dat het soepconserf onbereid niet te genieten was en betrekkelijk weinig voldingswaarde bezat. Op voorstel van den Geneeskundigen Dienst is het soepconserf wederom onder de noodrations opgenomen. D. v. O.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 163