üo zou dus een jas van katoen of dril, na vochtig te zijn gewor den, aldaar een ongewenschte dracht geweest zijn. Het schoeisel, zoowel dat uit Europa afkomstig als dat van Roussel, bleek in den regel tegen den marsch over het gebergte beslist niet bestand te zijn. „Elke marsch langs de communicatielijn kost ons een paar schoenen", werd spoedig een gangbaar, en, helaas, waar gezegde. De zeildoeksche schoe nen van Atjemodel, waaronder te verstaan de 16 18 c.M. hooge schoenen van zeildoek met veters, contrefort buitenop en versterkingen van leder aan den buitenonderkant van den voorschoen, welke schoenen door vele officieren en onderoffi cieren werden gedragen, waren duurzamer en practisch, vooral op meergenoemden marsch, waar men dagelijks meermalen rivieren moest doorwaden en 4 dagen bijna doorloopend over en door een modderigen grond en over natte rots- en rol- steenen moest loopen. Wanneer toch deze schoenen van vocht verzadigd geraken, worden ze niet zooals de lederen schoenen hinderlijk zwaar. Ook geven ze reeds na korten tijd den drager wanneer deze op een drogen plek of in de zon staat, de aangename warmte aan den voet terug, welke bij het dragen van natte lederen schoenen zoo zeer wordt gemist 1). De sokken waren al te spoedig versleten. Reeds bij aankomst in Korintji hadden de meeste manschappen geen enkel bruik baar paar sokken meer. Een overtrek voor den helmhoed van impenneabele stof zou naar vermeend wordt tengevolge van mindere slijtage ook nu tot belangrijke bezuiniging van den hoed hebben geleid 2). E. Uitrusting. a. Veldkookgereedscliap. Het veldkookgereedschap heeft,—ook wat aangaat het daarin bereiden van spijzen voldaan Van de koks wordt echter oplettendheid geeischt om aanbranden der spijzen te voorkomen, 1) De genomm proeven met zeildoeksche rijgschoenen hebben g'eleid tot de in voer.ng van dergelijk schoeisel bij het leger. D. v. O. 2) Een overtrek zou den helmhoed zwaarder maken en wordt daarom ni-t wenschelijk geacht D. v. O.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 165