56 dat in verband met den hoekigen vorm der kookketels ge makkelijk kan plaats hebben 1). Een nadeel aan het gebruik van dat kookgereedschap verbonden is, dat het bij het trans porteeren, vooral wanneer de ketels daarbij veel aan stooten onderhevig zijn, zooals in casu gedurende het vervoer langs den communicatieweg, ze spoedig deuken beginnen te vertoo- nen. Deze waren hier en daar zoo scherp en diep, dat er kleine scheurtjes door ontstaan waren, waardoor de ketels lekten. De veldkookketels hadden zooveel te lijden gehad, dat, ofschoon de van Batavia toegezonden vier complete stellen slechts vier maan den in gebruik waren geweest, het niet de kosten waard zou zijn geweest iets van die artikelen terug te voeren. Niette genstaande dat, kan niet anders worden getuigd, dan dat zij ver boven de ronde kookketels en braadpannen te verkiezen zijn, zoowel door hun mindere zwaarte als door het gemakkelijker transport en het spoedig gereed zijn der spijzen. b. Hookpannetjes. Voor zoover de kookpannetjes zijn gebezigd om daarin indi vidueel te koken, hebben ze goed voldaan. Een op de onder vinding gegrond oordeel kan echter niet worden uitgesproken, daar die voorwerpen voor het eigenlijke doel slechts enkele ma len zijn aangewend. e. Verlicbtiiigsmiddeleii. De verlichtingsmiddelen bij de Militaire Administratie in be heer hebben over het algemeen goed voldaan. Gemeend wordt dat dit resultaat, hetwelk in den regel in dergelijke omstandig heden niet verkregen werd, te danken is aan de zorg, welke aan het schoonmaken van de verlichtingsmiddelen werd besteed. Door de medewerking van colonne- bivak- en postcommandan- ten, die op groote belang van eene zorgvuldige reiniging van lantarens en lampen waren gewezen, was de verlichting van alle bivaks, posten, enz., de soort van lichtbronpetroleum—in aanmerking genomen, dan ook goed te noemen. De lampen met victoriabranders konden in den aanvang der expeditie niet worden gebruikt, daar geen passend lampe- 1) Het tegenwoordige veldkookgereedschap is van cylindrischen vorm. D v. O.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 166