64 langs Ra wang naar Kota toea gebracht en van daar per tan- doe naar Kota Limau Saring. De vrije koelies uit het gouvernementsgebied droegen in den regel de vracht in draagstoelen, galas (uitspr. galé) geheeten, ook wel in zoogenaamde kampik, of kepik (uitspr. kampé of kepé). De galas bestaat uit een lang, smal trapezium van gevlochten rotan, gebogen naar het beloop van den rug van een eenigszins voor- overloopend mensch. Langs de niet-evenwijdige zijden van het tra pezium is eene opstaande rand aangebracht, waartusschen delast wordt gelegd en waaraan hij wordt vastgebonden. De galas wordt op de wijze van een veldransel gedragen; de draag:iemen zijn van leder of van reepen boomschors. Bovendien loopt van het toestel nog een band om het hoofd. De kampik is een langwerpige mand, bestaande uit een geraamte van bamboe en wanden van kcelit kajoe (boomschors). Dit toestel wordt op dezelfde wijze als de galas gedragen. Op de mand rust een op overeenkomstige wijze vervaardigd deksel. De Korinijiërs droegen ook in bakoels van het gewone model, welke toestellen op dezelfde wijze als de galas van draagreepen waren voorzien. Toen in den aanvang der krijgsverrichtingen de toeloop van vrije koelies onvoldoende was, werden medio Juni uit Padang omstreeks 100 vrije koelies toegezonden. Met hen was bedongen een dagloon van f 1.en vrije voeding, bestaande uit 0.75 KG. rijst en 0.15 KG. gezouten visch, vrije overtocht en vrije geneeskun digebehandeling. Deze lieden bleken echter voor drager in het moeilijke terrein tusschen Kota Limau Saring en Tapan geheel ongeschikt. Binnen 14 dagen hadden allen hun ontslag- gevraagd. Van zeer veel nut was de door den expeditiecomma.ndant getroffen maatregel om Korintjische koelies naar de posten te zenden om den dwangarbeiders, welke op de communicatielijn waren gestationneerd, behulpzaam te zijn in het vervoer van post tot post der aangebracht wordende goederen, bestemd voor de mobiele colonne in Korintji en de bezettingen der posten op de communicatielijn. Tegen medio Juni kon er over 250 dier koelies worden beschikt. Zij arbeidden tegen een loon van 0.60 daags en 0.30 KG. rijst. De eerlijkheid van de vrije koelies,

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 174