6 kegel der granaatkartetsen, waarbij het projectiel, voorzien van een tijdschokbuis, door een djattihouten schijf van 8 c.M. dikte tot springen werd gebracht, werd het springpunt photografisch vastgelegd en een trefferbeeld opgevangen op een dicht daarbij opgestelde schijf. Op deze wijze wordt de tophoek nauwkeurig gemeten. Uit den bekenden tophoek bij een bepaalde eindsnelheid kun nen voor andere eindsnelheden de tophoeken worden berekend. B. Schietproeven ter vergelijking van de kanonnen van 7c.M L/28 en 7 c.M. Ljlé V. S. met deselfde kanonnen K. T. Deze proeven hadden te Batoe-Djadjar plaats voor eene com missie van 4 officieren. Voordat deze commissie bijeen kwam, werden bij de commissie van proefnemingen de voor de schoots- tafels benoodigde aanvullende proeven met de kanonnen op ka- nonterugloopaffuit genomen. Daartoe was alleen noodig den verhefflngshoek en den tril- lingshoek te bepalen; de overige schootstafelgegevens toch moeten bij de vuurmonden op beide affuitsoorten dezelfde zijn, omdat daarbij dezelfde projectielen worden gebruikt. Omtrent de zijdelingsche trillingshoeken werden geen vast staande gegevens verkregen; alleen bleek dat deze niet veel zouden verschillen met die bij de kanonnen op veerspooraffuit. Ie Proeven ter vergelijking der uitgezonden vuurmonden. De kanonnen hebben aan billijke eischen voldaanna afloop der proeven was noch van drachtsvermindering noch van spreiding vermeerdering iets te bemerken. Het grootste aantal uit één vuurmond gedane schoten bedroeg 282. Tijdens het vuur ontstaat inwendig een roode koperaanslag, die echter gemakkelijk is te verwijderen. De sluitinrichting munt uit door eenvoudige behandeling en steeds verzekerde goede werking. Ook de in het sluitstuk opgenomen ontstekingsinrichting heeft tot het einde toe uitstekend gewerkt; weigeringen en nabranders zijn niet voorgekomen.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 18