De kanonterug loopaffuit voor liet veldkanon munt uit door een rustige werking. Zij blijft bij het schot nagenoeg onbewegelijk stilstaan, terwijl het kanon zonder schokken over de wieg naar achteren en zeer geleidelijk weder in batterij terugglijdt. De raden verplaatsen zich in den regel slechts weinig zijwaarts, zoo dat een groot aantal schoten kan worden gedaan, zonder dat de staart behoeft te worden verplaatst. De hydraulische reminrichting heeft steeds onberispelijk ge werkt en nimmer aanleiding gegeven tot eenige stremming in het vuur of tot eenige moeilijkheid bij de behandeling. Verlies van glycerine kwam niet voor; herstellingen zijn tijdens de proeven niet noodig geweest. Wanneer lang achter elkaar ge vuurd wordt, (met elke vuurmondsoort werden eenmaal 100 schoten achtereen afgegeven), loopt het kanon niet meer tot aan den voorkant van de wieg in batterijhet verschil is ongeveer 5 c. M. Dit had echter geen invloed op de goede werking, en kort na het vuur, nadat alles was afgekoeld, werd de vuurmond van zelf weder vooruitgedrukt. Het uiteennemen en in elkander zetten van de reminrichting is daarbij hoogst eenvoudig. Ten einde den invloed van het verlies van glycerine na te gaan, werd ook gevuurd met een rem, die slechts 3/4 van de normale hoeveelheid daarvan bevatte. Het kanon liep hierbij iets minder rustig over de wieg heen en weer, doch overigens had dit geen invloed op de bediening, terwijl de affuit na eenige schoten even rustig bleef staan als bij geheel gevulde rem. De kanonterugloopaffuit voor het bergkanon staat bij het vuren niet zoo onberispelijk stil als die van het veldkanon, doch werkt overigens op dezelfde wijze. Vooral op zijwaarts hellend terrein hebben de raden meer neiging zich zijwaarts te verplaatsen. De minder rustige werking zal tengevolge hebben, dat de staart eerder zal moeten worden verplaatst, doch aangezien dit ook bij deze affuit eerst na een groot aantal schoten noodig is, heeft dit in de practijk weinig of geen invloed op de vuursnelheid. De veerspooraffuit voor het veldkanon werkt aanmerkelijk min der rustig dan de kanonterugloopaffuit. Eenmaal ingegraven

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 19